FAST

ACCESS

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Renkli Doppler

Ultrasonografik incelenmede damar içindeki kanın akış yönünü ve akış hızını sayısal olarak incelemek mümkündür. Damar yapılarını değiştiren bu özel cihazlarla organları besleyen damarlarda darlık ve tıkanıklıklar izlenmektedir.

 

Dar olan bölgenin derecesi hesaplanıp ameliyatla veya ameliyatsız yöntemlerle genişletilip genişletilemeyeceği hastaya bildirilmektedir.

 

Bacaklardaki varislerde varisin hangi damar grubundan kaynaklandığı, derecesi bildirilip hekime operasyonun yeri ve şekli konusunda ayrıntılı fikir vermektedir.

 

Boyun bölgesindeki atar damarların Doppler USG ile incelemesiyle darlık olup olmadığı görülmektedir.

 

Baş dönmesi halinde veya tomografi, MR gibi diğer incelemelerde beyinde beslenemeyen alanlar tespit edildiğinde boyun damarlarındaki küçük kireçlenme plaklarının tespiti tanıda önem kazanmaktadır.

 

Hamilelik dönemindeki Doppler USG incelemeler günümüzde gittikçe değer kazanmaktadır.

 

Gebeliğin özellikle 25. haftasından sonra, fetüste gözle görülebilen hiçbir anormallik izlenmemesine rağmen ileride gelişebilecek streslerin, sıkıntıların, anne kamındaki gelişme geriliklerinin tahmini yapılmakta, kordon dolanma ve basılarının tanısı Doppler USG ile mümkün olmaktadır.

 

Bebeğe zararlı iyonizan radyasyon içermeyen bu yöntem sayesinde doğum öncesi, doğum sonrasında ve sonraki ilk 2 gün içindeki bebek ölümlerinin sayısının %35-40 oranında azaldığı bildirilmektedir.

 

Bilindiği gibi hipertansiyonun yüzde 95 nedeni bilinmemektedir (ailesel faktörler, stres, damar sertliği gibi faktörler bu grupta yer almaktadır). %5 tansiyon yüksekliği ise böbrek kökenlidir.

 

Böbrek damarlarındaki darlık ve tıkanıklıklar sonucunda oksijensiz kalan böbrekten üretilen hormonlar kan basıncını yükseltmektedir. Biz bu durumu "Renal Hipertansiyon" olarak adlandırmaktayız. Tedavi açısından Renal Hipertansiyon yüz güldürücüdür. Zira böbreğe giren daralmış damar tesbit edilirse operatif veya ameliyatsız girişimlerle açılabilmekte, hasta tansiyonunun 24 - 72 Saat içinde normale döndüğü bildirilmektedir. Doppler USG ile böbrek damarları ayrıntılı olarak incelenmekte eğer darlık bulunursa rapor edilemektedir.

 

Renal hipertansiyon tanısı erken dönemde ve yüksek doğrulukta konabilmektedir. Merkezimizde deneyimli ellerde, gelişmiş Doppler cihazları ile tüm Doppler tetkikleri gerçekleştirilmektedir.