FAST

ACCESS

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

ALLERJİK HASTALIKLAR

Allerjik hastalıklar uzmanlık dalı ülkemizde yeni gelişmekte olan bir tıp branşıdır. Bu nedenle bu alandaki eğitim almış ve uzmanlık belgesi bulunan uzman sayısı oldukça az sayıdadır. Hastanemiz bünyesinde yer alan Prof. Dr. Faruk Özer bu alanda Konya ve çevresinde uzmanlığı bulunan tek hekimdir.

 

Allerji nedir

 

Allerji insan vücudunun kendisine yabancı etkenlere karşı bağışıklık sistemi aracılığı ile savunma amaçlı gösterdiği tepki olarak tanımlanabilir. Temelde savunmaya yönelik olan bu tepkinin kendisi için zarar verici özellikte gelişmesi allerjik reaksiyonlar adı verilen belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

 

Allerji yapan etkenler

 

Allerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan ve allerjen adı verilen etkenler olarasında polenler, ev tozu akarları, küf mantarları, hayvansal kaynaklı tüyler ve döküntüler, besinler, besin katkı maddeleri, ilaçlar ile arı yada böcek sokması ile vücuda giren zehirler yer alır.

 

Allerji belirtileri

 

Allerjik hastalıklarda görülen belirtiler arasında hastalık türüne göre farklı olmakla birlikte hapşırma, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı, kaşıntı, cilt döküntüleri, ciltte kızarılık, ani tansiyon düşmesi, ani ses kısıklığı ile yüzde, dilde, dudaklarda, göz kapaklarında, ellerde ve ayaklarda ani şişlik oluşması bulunur.

 

Sık görülen allerjik hastalıklar

 

Allerjik hastalıklar oldukça sık rastlanan ve görülme sıklığı giderek artan hastalıklardandır.

 

Allerjik hastalıklar arasında başta astım, allerjik rinit, besin allerjileri, ilaç allerjileri, cildin allerjik hastalıkları, böcek ve arı sokmalarına bağlı allerjiler ile anafilaksi olarak tanımlanan ölümcül olabilen allerji tabloları sayılabilir.

 

Allerjik Hastalıklar Dalında verilen hizmetler

 

Hastanemizde Prof.Dr.Faruk Özer tarafından allerjik hastalıkların tanısına yönelik her türlü testler ve tedavileri için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanemizde Allerjik hastalıkların tanısında kullanılan testler ve tedavi hizmetleri aşağıda yer almaktadır:

 

● Poliklinik hizmeti

● Cilt prick testleri

● İntradermal cilt testleri

● İlaç provokasyon testleri

● Besin provokasyon testleri

● Allerjen spesifik immünoterapi (allerji aşı tedavisi)