FAST

ACCESS

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

GÖĞÜS HASTALIKLARI

Göğüs hastalıkları akciğerler ve solunum sistemini oluşturan diğer yapılara ait hastalıklarla ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Solunum sistemimizi oluşturan akciğerler, akciğer zarı (plevra), nefes yolları (alt solunum yolları ya da bronşlar) yanında; mediyasten, diyafragma ile göğüs kafesini oluşturan kemikler ve kasların hastalıkları göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgi alanında yer alır.

 

Solunum sisteminin hayatımızdaki önemi

 

Solunum sistemi içinde yer alan akciğerler vücudumuzun en önemli hayati organlarından birisidir. Göğüs hastalıkları sonucu oluşan solunum yetmezliği ve soluk alıp vermenin durması sonucu hayat sonlanabilir ya da diğer bir ifade ile ölüm gerçekleşir. Bu nedenle solunum sistemi hastalıkları arasında ölümle sonlanabilen ciddi ve hayati önemi olan hastalıklar da yer alır.

 

Solunum sistemi (göğüs) hastalıkları en sık rastlanan hastalıklardandır

 

Solunum sistemini oluşturan organ, doku ve yapıların çok çeşitli hastalıkları ve fonksiyon bozuklukları mevcuttur. Gerek çocukluk döneminde gerekse erişkinlerde göğüs hastalıkları en sık rastlanan hastalıklardandır ve hekimlere başvuru nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

 

Solunum sistemi hastalıklarının belirtileri

 

Solunum sistemi hastalıklarının çok çeşitli belirtileri mevcut olmakla birlikte öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, kan tükürme ile göğüs ağrısı başlıca ve en sık rastlanan belirtilerdendir.

 

Sık görülen solunum sistemi (göğüs) hastalıkları

 

Göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgilendiği solunum sistemi hastalıkları çok sayıda ve oldukça çeşitlidir. En sık rastlananlar arasında; akciğer kanseri, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), bronşektazi, bronşiyolitler, diğer her türlü bronşitler, pnömoniler (zatürre), akciğer absesi, plöreziler (akciğer zarında sıvı toplanması), verem (tüberküloz), akciğer embolisi (akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması), akciğerin diğer damarsal hastalıkları (pulmoner vaskülitler), interstisyel akciğer hastalıkları, akciğerin kistik hastalıkları, uykuda solunum hastalıkları (uyku solunum durması-uyku apnesi), solunum yetmezlikleri ve akciğer hastalıklarına bağlı kalp yetmezliği (kor pulmonale) sayılabilir.

 

Bunların yanında sarkoidoz gibi diğer bazı seyrek rastlanan çeşitli akciğer hastalıkları ile diyafragma, mediyasten ve göğüs kafesi hastalıkları da göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgi alanı içinde yer alır.

 

Göğüs hastalıkları uzmanlık dalı ayrıca kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, romatizmal hastalıklar gibi sık rastlanan bazı iç hastalıkları ve kalp hastalıklarının akciğerleri etkilemesi sonucu oluşan akciğer bozuklukları ile de ilgilenir.