FAST

ACCESS

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

DERMATOLOJİK İŞLEMLER

Deri ve deri eklerinin hastalıkları ve gerek medikal gerekse cerrahi tedavi metodları alanında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olan Uzm. Dr. Dilek PEKER tarafından başarı ile gerçekleştirilmektedir.

 

Biyopsi

Deri hastalıklarında tanısal amaçlı biyopsi (parça) alınması gerekebilir. Biyopsi genellikle 3 veya 4milimetre çaplı punch biyopsi aleti kullanılarak dikiş gerektirmeden lokal anestezi ile alınmaktadır.

 

Kriyoterapi(KarTedavisi)

Lezyonların “dondurularak” tedavi edilmesidir. Birçok hastalığın tedavisinde bu yöntemle çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Uygulanması kolay ve pratik olan bu tedavinin avantajları, tedaviye kısa sürede cevap alınması, yan etkilerinin az ve maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. En sık kullanıldığı alanlar; verrü (siğil), papillom (et benleri), solar lentigo (güneş-yaşlılık lekeleri), telenjiektazi-spider nevi gibi damarsal lezyonlar,  bazı prekanseröz (kanser öncüsü) lezyonlar ve deri kanserleridir.

 

Elektrocerrahi(Elektrokoter)

Elektrik enerjisini deride ısı enerjisine dönüştürerek doku yıkımı sağlayan lezyonların “yakılarak” tedavi edilmesi şeklidir. Uygulama alanları; verrü (siğil), papillomlar (et benleri), bazı prekanseröz (kanser öncüsü) lezyonların ve deri kanserlerinin tedavisi, küçük deri tümörlerinin çıkarılmasıdır.

 

Jet Enjektör ile İntralezyonel (Deri İçine) İlaç Uygulanması

Deri içine direkt olarak ilaç uygulanması gereken bazı hastalıkların tedavisinde, bu özel enjektör aracılığı ile ilaç yüksek basınç altında deriye verilmekte ve tedavinin etkisi arttırılmaktadır. Bu iğnesiz enjeksiyon yöntemi uygulanması kolay ve pratik bir tedavi alternatifidir. En sık kullanıldığı hastalıklar; alopesi areata (para şeklinde saç dökülmesi-saçkıran), keloid ve ayak tabanındaki siğillerdir.

 

Kist/Yüzeyel tümör çıkarılması  

İyi veya kötü huylu deri tümörleri ve benler tanı ve tedavi amaçlı cerrahi olarak çıkartılabilmektedir.

 

Tırnak ablasyonu (çekilmesi)

Tırnak batmasının şiddetine göre cerrahi tedavi gerekebilmektedir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Çok ileri olgularda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları veya tamamı bazı ilaçlarla (fenol) ile tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Tırnak çekilmesi lokal anestezi ile acısız ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Hastalar işlem sonrası yürüyerek evlerine gidebilirler.

 

Allerji testleri

Alerjik madde aramada ilk uygulanan testtir. Test aşamasında alerjiye sebep olduğu düşünülen maddeden bir miktar deriye bırakılır ve tepkime ölçülür.

 

Deri yama testi

Allerjik deri hastalıklarının nedenini araştırmak için allerjen maddelerin yama testleri yapılmaktadır. Bu sayede deriyle temasında oluşan allerjiye neden olan maddeler saptanabilmektedir.

 

Deri prick testi

Allerjik astım, allerjik rinit (nezle), atopik dermatit ve besin allerjileri gibi allerjik hastalıklarda sorumlu allerjenin belirlenmesi ve lateks allerjisinin saptanmasında kullanılmaktadır. Kolun dirsekten itibaren iç kısmına damlatılan sıvı şeklindeki allerjen maddelerin lanset adı verilen ince bir iğne ile cilt altına girmesi sağlanır. Ciltteki reaksiyon 15 dakika sonra cetvel ile okunur.