HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Dermatoloji (Cildiye)

   Branşlarımız

 

    / Branşlarımız / Dahili Birimler / Dermatoloji (Cildiye)
Dermatoloji (Cildiye)

Ünitemizdeki tüm uygulamalar, Dünyaca ünlü Amerikan Food and Drug Administration (FDA) onaylı olup, tanı ve tedavilerimiz uzman hekimler  gözetiminde gerçekleşmektedir.

KOZMETOLOJİK UYGULAMALAR

Lazer uygulamaları: Ünitemizdeki lazer uygulamaları dünyada uzun süredir kullanılan ve etkinliği  ispatlanmış, bir çok kez ödül kazanan Alexandrite ve ND Yağ sistemleriyle yapılmaktadır. Son günlerde lazer cihazlarımızın arasına Q switch ND Yağ sistemini de eklemiş bulunmaktayız.

 

Lazerle Epilasyon: Hem erkeklerde, hem de bayanlarda istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.  Herhangi bir ciddi yan etkisi ve kalıcı zararı bulunmaz..

 

Lazerle Çil ve Leke Tedavisi: Alexandrite lazerle çil tedavisinin yanında Q switch ND yağ Lazer ile doğum lekeleri, ota newis tedavisi, güneş lekeleri ve çillerin tedavisi yanı sıra dövme silme, genişlemiş cilt gözeneklerinin tedavisi, karbon peeling, cilt tonunun arttırılması ve elastikiyet kaybının giderilmesi de sağlanmaktadır

 

Lazerle cilt gençleştirme tedavisi : Herhangi bir madde uygulanmadan lazer ışınları uygulanarak cildin kendini yenilenmesini sağlayan yöntemdir. Üst ve orta derideki kollajeni etkileyen lazer uygulaması cildin daha sıkı, dolgun, elastik görünmesini sağlar.

 

Lazerle kılcal damar tedavisi: Yüz ve bacak bölgesinde yer alan kılcal damarlar yanma, batma ve kızarıklık şikayetlerine  yol açmaktadır. Bacaklarda yer alan 4mm'ye kadar olan damarlar da özellikle bayanlarda kozmetik sorun oluşturmaktadır. Hastanın günlük yaşamını etkilemeden kısa sürede uygulanan tedaviyle şikayetlerinden kurtulabilmektedirler.

 

 Dermoterapi: Dermoroller cihazıyla ve özel olarak dermopen adını verdiğimiz ve Konya'da yine ilk kez uygulamaya koyduğumuz cihaazla yapılan dermoterapi:

Dudak üstündeki derin çizgilerin giderilmesinde, kırışıklıkları önlemede,

Çiller, selülit, doğum çatlakları, leke tedavisi, ağır yara ve dikiş izlerinde çok etkili.

Asıl mucizesi ise akne ve yara izlerini gidermek.

 

PRP:(Plateletlerden zenginleştirilmiş Plagme) Kişinin kendi kanından ayrıştırılan platelet yönünden zengin olan kısmın ayrıştırılmasıyla elde edilen özel iğnelerle ve dermaroller ile cilde ve saça uygulanır. Kırışıklıkların giderilmesi, leke ve sarkmaların tedavisi, akne izlerinin giderilmesinde ve saç dökülmelerinde uygulanır.

 

FİBROCELL: Kulak arkasından alınan bir parça dokunun , labaratuar ortamında cildin genç kalmasını sağlayan fibroblastlarına ayrılıp çoğaltılması yöntemidir. Alışılmış dolgu maddelerinden farklı olarak uzun etkili bir yöntemdir. Gençlik çağların parlak sıkı ve pürüzsüz cilt yapısına kavuşulmasına destek olur.

 

KİMYASAL  PEELİNG: Leke, kırışıklık, sivilce ve iz tedavisi gibi nedenlerle kullanılır.  Deriye kimyasal solüsyon sürülerek, derinin üst tabakasını soyup, deriyi iyileştirme ve düzeltme amacıyla yapılır.

 

 BOTOX: Botox, Clostridum botilinum isimli bakteri tarafından üretilen botilinum toksin A isimli bir proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke eder, uygulama bölgesindeki kas gruplarının fonksiyonları geçici olarak felç olur. Kas tembelleşip kasılamayınca üzerindeki ciltte olan kırışıklıklar azalır ve yok olur. Etkisi 4-6 ay kadar devam eder.

 

DOLGU: Özellikle yüzün alt yarısındaki derin kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Bu yöntemle insan vücudunda doğal olarak bulunan hyaluronik asit dolgu maddesi olarak kullanılır.

 

POLİKLİNİK HİZMETLERİ

Hastanemizin Dermatoloji Bölümü’nde, tüm deri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile saç tırnak hastalıklarında çağdaş, yüksek kalitede medikal ve cerrahi girişimler uzman hekimler yönetiminde uzman bir ekiple başarı ile gerçekleştirilmektedir.

 

Dermatoloji Kliniğimizin Hizmet Verdiği Başlıca Alanlar

 

BULAŞICI HASTALIKLARIN TANI VE TEDAVİSİ

 

● Mantar hastalıkları bakteriyel deri hastalıkları,

● Viral hastalıklar (herpes-uçuk, verrü-siğil gibi),

● Paraziter hastalıklar (skabies-uyuz, pedikülozis-bit gibi),

● Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (sfiliz-frengi, gonore-bel soğukluğu, genital siğil ve uçuk gibi).

● Saç ve saçlı deri hastalıkları Her çeşit saç dökülmesi (erkek tipi, hamilelik sonrası saç dökülmesi gibi), hirsutismus (kıllanma artışı).

● Tırnak hastalıkları Tırnak batması, şekil bozuklukları, mantar enfeksiyonları gibi.

● Deri ekzemalarının tanı ve tedavisi  Aşırı duyarlılık reaksiyonları

● Ürtiker (kurdeşen), ilaçlara ve gıdalara bağlı diğer allerjik reaksiyonlar.  Yağ bezi hastalıklar Akne vulgaris (sivilce) ve izleri gibi.

● Ter bezi hastalıklar Hiperhidrozis (aşırı terleme) gibi.

● Benlerin , deri kanserlerinin takip ve tedavisi Kronik dermatozlar Psöriazis (sedef hastalığı) gibi

● Behçet hastalığının tanı ve tedavisi  Işık (ultraviyole) reaksiyonları

● Güneş allerjileri, güneş yanıkları, güneş lekeleri gibi.

 

 PEDİATRİK DERMATOLOJİ

Yenidoğan ve çocukluk döneminde deri bakımı ve bu dönemde görülen deri hastalıkları.

 

GEBELİK DERMATOLOJİSİ

Gebelik, doğum ve doğum sonrasında oldukça sık görülen deri-saç değişiklikleri ve hastalıkları.

 

GERİATRİK DERMATOLOJİ

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan deri değişikliklerinin ve hastalıkları.

DERMATOLOJİK İŞLEMLER

Deri ve deri eklerinin hastalıkları ve gerek medikal gerekse cerrahi tedavi metodları alanında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olan hekimler  tarafından başarı ile gerçekleştirilmektedir.

 

Biyopsi

Deri hastalıklarında tanısal amaçlı biyopsi (parça) alınması gerekebilir. Biyopsi genellikle 3 veya 4milimetre çaplı punch biyopsi aleti kullanılarak dikiş gerektirmeden lokal anestezi ile alınmaktadır.

 

Kriyoterapi(KarTedavisi)

Lezyonların “dondurularak” tedavi edilmesidir. Birçok hastalığın tedavisinde bu yöntemle çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Uygulanması kolay ve pratik olan bu tedavinin avantajları, tedaviye kısa sürede cevap alınması, yan etkilerinin az ve maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. En sık kullanıldığı alanlar; verrü (siğil), papillom (et benleri), solar lentigo (güneş-yaşlılık lekeleri), telenjiektazi-spider nevi gibi damarsal lezyonlar,  bazı prekanseröz (kanser öncüsü) lezyonlar ve deri kanserleridir.

 

Elektrocerrahi(Elektrokoter)

Elektrik enerjisini deride ısı enerjisine dönüştürerek doku yıkımı sağlayan lezyonların “yakılarak” tedavi edilmesi şeklidir. Uygulama alanları; verrü (siğil), papillomlar (et benleri), bazı prekanseröz (kanser öncüsü) lezyonların ve deri kanserlerinin tedavisi, küçük deri tümörlerinin çıkarılmasıdır.

 

Jet Enjektör ile İntralezyonel (Deri İçine) İlaç Uygulanması

Deri içine direkt olarak ilaç uygulanması gereken bazı hastalıkların tedavisinde, bu özel enjektör aracılığı ile ilaç yüksek basınç altında deriye verilmekte ve tedavinin etkisi arttırılmaktadır. Bu iğnesiz enjeksiyon yöntemi uygulanması kolay ve pratik bir tedavi alternatifidir. En sık kullanıldığı hastalıklar; alopesi areata (para şeklinde saç dökülmesi-saçkıran), keloid ve ayak tabanındaki siğillerdir.

 

Kist/Yüzeyel tümör çıkarılması  

İyi veya kötü huylu deri tümörleri ve benler tanı ve tedavi amaçlı cerrahi olarak çıkartılabilmektedir.

 

Tırnak ablasyonu (çekilmesi)

Tırnak batmasının şiddetine göre cerrahi tedavi gerekebilmektedir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Çok ileri olgularda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları veya tamamı bazı ilaçlarla (fenol) ile tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Tırnak çekilmesi lokal anestezi ile acısız ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Hastalar işlem sonrası yürüyerek evlerine gidebilirler.

 

Allerji testleri

Alerjik madde aramada ilk uygulanan testtir. Test aşamasında alerjiye sebep olduğu düşünülen maddeden bir miktar deriye bırakılır ve tepkime ölçülür.

 

Deri yama testi

Allerjik deri hastalıklarının nedenini araştırmak için allerjen maddelerin yama testleri yapılmaktadır. Bu sayede deriyle temasında oluşan allerjiye neden olan maddeler saptanabilmektedir.

 

Deri prick testi

Allerjik astım, allerjik rinit (nezle), atopik dermatit ve besin allerjileri gibi allerjik hastalıklarda sorumlu allerjenin belirlenmesi ve lateks allerjisinin saptanmasında kullanılmaktadır. Kolun dirsekten itibaren iç kısmına damlatılan sıvı şeklindeki allerjen maddelerin lanset adı verilen ince bir iğne ile cilt altına girmesi sağlanır. Ciltteki reaksiyon 15 dakika sonra cetvel ile okunur.

 

Uzm. Dr.

Bölüm Doktorları