HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Göğüs ve Allerji

   Branşlarımız

 

    / Branşlarımız / Dahili Birimler / Göğüs ve Allerji
Göğüs ve Allerji

Kalp damarları (koroner damarlar) kalbi besleyen ve çalışmasını sağlayan damarlardır. Kalbin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bu damarlardan gelen kanla sürekli olarak beslenmesi gereklidir. Bazı durumlarda bu damarlar daralarak yeterli miktarda kan geçişine izin vermezler. Böylece kalbin kan ihtiyacı karşılanamaz ve göğüs ağrısı başlar. Buna “koroner kalp hastalığı” diyoruz. Kalp damarlarındaki bu daralma ve tıkanma uzun zaman içinde gelişmesine rağmen hastalık fark edilmeyebilir ve kendisini ani başlayan “kalp krizi” ile belli edebilir.

GÖĞÜS HASTALIKLARI

Göğüs hastalıkları akciğerler ve solunum sistemini oluşturan diğer yapılara ait hastalıklarla ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Solunum sistemimizi oluşturan akciğerler, akciğer zarı (plevra), nefes yolları (alt solunum yolları ya da bronşlar) yanında; mediyasten, diyafragma ile göğüs kafesini oluşturan kemikler ve kasların hastalıkları göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgi alanında yer alır.

 

Solunum sisteminin hayatımızdaki önemi

 

Solunum sistemi içinde yer alan akciğerler vücudumuzun en önemli hayati organlarından birisidir. Göğüs hastalıkları sonucu oluşan solunum yetmezliği ve soluk alıp vermenin durması sonucu hayat sonlanabilir ya da diğer bir ifade ile ölüm gerçekleşir. Bu nedenle solunum sistemi hastalıkları arasında ölümle sonlanabilen ciddi ve hayati önemi olan hastalıklar da yer alır.

 

Solunum sistemi (göğüs) hastalıkları en sık rastlanan hastalıklardandır

 

Solunum sistemini oluşturan organ, doku ve yapıların çok çeşitli hastalıkları ve fonksiyon bozuklukları mevcuttur. Gerek çocukluk döneminde gerekse erişkinlerde göğüs hastalıkları en sık rastlanan hastalıklardandır ve hekimlere başvuru nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

 

Solunum sistemi hastalıklarının belirtileri

 

Solunum sistemi hastalıklarının çok çeşitli belirtileri mevcut olmakla birlikte öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, kan tükürme ile göğüs ağrısı başlıca ve en sık rastlanan belirtilerdendir.

 

Sık görülen solunum sistemi (göğüs) hastalıkları

 

Göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgilendiği solunum sistemi hastalıkları çok sayıda ve oldukça çeşitlidir. En sık rastlananlar arasında; akciğer kanseri, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), bronşektazi, bronşiyolitler, diğer her türlü bronşitler, pnömoniler (zatürre), akciğer absesi, plöreziler (akciğer zarında sıvı toplanması), verem (tüberküloz), akciğer embolisi (akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması), akciğerin diğer damarsal hastalıkları (pulmoner vaskülitler), interstisyel akciğer hastalıkları, akciğerin kistik hastalıkları, uykuda solunum hastalıkları (uyku solunum durması-uyku apnesi), solunum yetmezlikleri ve akciğer hastalıklarına bağlı kalp yetmezliği (kor pulmonale) sayılabilir.

 

Bunların yanında sarkoidoz gibi diğer bazı seyrek rastlanan çeşitli akciğer hastalıkları ile diyafragma, mediyasten ve göğüs kafesi hastalıkları da göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgi alanı içinde yer alır.

 

Göğüs hastalıkları uzmanlık dalı ayrıca kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, romatizmal hastalıklar gibi sık rastlanan bazı iç hastalıkları ve kalp hastalıklarının akciğerleri etkilemesi sonucu oluşan akciğer bozuklukları ile de ilgilenir.

 

ALLERJİK HASTALIKLAR

Allerjik hastalıklar uzmanlık dalı ülkemizde yeni gelişmekte olan bir tıp branşıdır. Bu nedenle bu alandaki eğitim almış ve uzmanlık belgesi bulunan uzman sayısı oldukça az sayıdadır. Hastanemiz bünyesinde yer alan Prof. Dr. Faruk Özer bu alanda Konya ve çevresinde uzmanlığı bulunan tek hekimdir.

 

Allerji nedir

 

Allerji insan vücudunun kendisine yabancı etkenlere karşı bağışıklık sistemi aracılığı ile savunma amaçlı gösterdiği tepki olarak tanımlanabilir. Temelde savunmaya yönelik olan bu tepkinin kendisi için zarar verici özellikte gelişmesi allerjik reaksiyonlar adı verilen belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

 

Allerji yapan etkenler

 

Allerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan ve allerjen adı verilen etkenler olarasında polenler, ev tozu akarları, küf mantarları, hayvansal kaynaklı tüyler ve döküntüler, besinler, besin katkı maddeleri, ilaçlar ile arı yada böcek sokması ile vücuda giren zehirler yer alır.

 

Allerji belirtileri

 

Allerjik hastalıklarda görülen belirtiler arasında hastalık türüne göre farklı olmakla birlikte hapşırma, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı, kaşıntı, cilt döküntüleri, ciltte kızarılık, ani tansiyon düşmesi, ani ses kısıklığı ile yüzde, dilde, dudaklarda, göz kapaklarında, ellerde ve ayaklarda ani şişlik oluşması bulunur.

 

Sık görülen allerjik hastalıklar

 

Allerjik hastalıklar oldukça sık rastlanan ve görülme sıklığı giderek artan hastalıklardandır.

 

Allerjik hastalıklar arasında başta astım, allerjik rinit, besin allerjileri, ilaç allerjileri, cildin allerjik hastalıkları, böcek ve arı sokmalarına bağlı allerjiler ile anafilaksi olarak tanımlanan ölümcül olabilen allerji tabloları sayılabilir.

 

Allerjik Hastalıklar Dalında verilen hizmetler

 

Hastanemizde Prof.Dr.Faruk Özer tarafından allerjik hastalıkların tanısına yönelik her türlü testler ve tedavileri için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanemizde Allerjik hastalıkların tanısında kullanılan testler ve tedavi hizmetleri aşağıda yer almaktadır:

 

● Poliklinik hizmeti

● Cilt prick testleri

● İntradermal cilt testleri

● İlaç provokasyon testleri

● Besin provokasyon testleri

● Allerjen spesifik immünoterapi (allerji aşı tedavisi)

Uzm.Dr

Bölüm Doktorları