HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Zayıflama İlaçları Tehlike Saçıyor

Çağımızın hastalığı obezite (şişmanlık) dünyada hızla yayılırken uzmanlar, her geçen gün artan bitkisel zayıflama ilaçları bilinçsizce tüketildiği takdirde hayati tehlikeler doğurabileceğini söylüyor.

“Zayıflama ilaçları, bitki çayları ve bitkisel zayıflama haplarının sayısı her geçen gün artıyor. Peki, bu ilaçlar gerçekten bizi sağlıklı bir şekilde zayıflatıyor mu ? ” sorusuyla çok sık karşılaştığını belirten Diyet ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, “Bitkilerden elde edilerek hazırlandığı iddia edilen birçok ürünün nerden toplandığı, içerisinde ne kadar, hangi bitkiden olduğu ve etken maddelerinin hangi dozajlarda nasıl bir etki göstereceğini bilmiyoruz. Bu yüzden bu ilaçları hızlı zayıflamak isteyen birçok hastanın, aşırı dozda tükettiği zaman hayatından olabilir” diye konuştu.

ZAYIFLAMAK İÇİN İLACA GEREK YOK

Şişmanlığın en etkili tedavisi için birçok bilim dalının ortak çalışması gerektiğini anlatan Özel Konya Farabi Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, “Sağlıklı zayıflamak için, dâhiliye uzmanı ya da endokrinolog, diyetisyen, psikolog ve fizik tedavi uzmanından oluşan bir ekip ile en verimli sonucu alabiliriz. Ayrıca uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanan kişinin beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet ve düzenli egzersizle beraber, değişen hayat tarzı ile zayıflamak göründüğü kadar zahmetli değildir. Bu uygulamalara rağmen kişi kilo veremiyorsa ilaç ya da cerrahi tedaviye ancak uzman doktorlar kontrolünde başlanabilir” şeklinde konuştu.

ONAYSIZ İLACA KANMAYIN

Kolay yoldan kilo vermenin herkesin hayali olduğunu ancak hızlı verilen kiloların aynı hızda geri alındığının unutulmamasını gerektiğini hatırlatan Acar, “Zayıflama ilaçlarının pek çoğu hızlı kilo kaybetmeyi vaat eder. Bu tür ilaçlarla verdiğimiz hızlı kilolar bize kalp, böbrek, sinir sistemi, karaciğer ve beyin hastalıkları olarak geri dönebilir. Piyasada içeriği bilinmeyen, bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamış ve Sağlık Bakanlığı onayı olmayan bitkisel zayıflama hapları özellikle internet ve televizyonda uzman olmayan kişilerce tanıtılıp yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Bu ilaçlar, vücuttan su atımını hızlandırır. Ancak diyetlerde su kaybı değil yağ kaybı önemlidir” dedi.

BAKANLIĞIN ŞARTLARI VAR

Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, zayıflama ilaçlarının bulunduğunu ancak bu ilaçları da herkesin kullanmasının yanlış olacağının altını çizen Acar, “Sağlık Bakanlığı, uzman hekimler tarafından zayıflama ilaçları verilmesine onay veriyor. Bu ilaçlar verilirken hastanın kilosu, boy uzunluğunun metre karesine bölünüyor. Çıkan rakam 30’un üzerinde olduğu takdirde, şeker, kalp, tansiyon gibi kronik hastalığına bakılıyor. Kişinin bu tip hastalıkları da varsa 3 ay diyet ve spor yapması isteniyor. Eğer kişi hala zayıflayamamışsa ilaç reçete ediliyor. Bakanlık onaylı zayıflama ilaçları ya vücuda alınan yağın emilimini engelleyerek ya da tokluk hissi vererek zayıflama sağlıyor” ifadesini kullandı.