HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Aşure’nin Faydası Saymakla Bitmez

Muharrem ayında Anadolu’nun hemen her yerinde kaynatılan aşure, insanlar arasında dostluk köprülerini artırdığı gibi içerdiği besinlerle de kalp hastalıklarından, barsak problemlerine, gebe anne adaylarından küçük çocuklara kadar bir çok faydası bulunuyor.

Yöresel farklılık olsa da 7 ya da 10 çeşit gıdadan hazırlanan aşure içinde daha çok tahıllar, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve kuru meyveler bulunuyor. “Aşurenin faydaları saymakla bitmez” diyen Özel Konya Farabi Hastanesi Diyetisyeni Hilal Acar, ”Aşure iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Yağlı tohumlar ceviz, fındık, badem de aşurenin içinde zenginliktir. Kuru baklagil ve kuru meyvelerin posa oranlarının çok yüksek olması nedeniyle hazımsızlık ve kabızlık yaşayan kişilere aşure bire birdir” dedi.

ŞEKER YERİNE PEKMEZ KULLANIN
Aşurenin bitkisel protein içerdiği için kolesterol içermediğini vurgulayan Hilal Acar, “Ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar nedeniyle sağlıklı yağ asitleri içerir. Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Demir, kalsiyum, çinko, omega-3, E vitamini ve B grubu vitaminler gibi vücut direncini arttıracak maddeler içerir. B grubu vitaminler zihin yorgunluğu ve sinir sistemi için önemlidir. Aşure depresyon savar bir besindir. Yapılırken şeker yerine pekmez kullanılırsa demir oranı yükselecektir. Kansızlık yaşayan kişilere de pekmez ile pişirmelerini öneririm” diye konuştu.

ŞEKER HASTALARINA ÖNERMİYORUM
Kilo sorunu yaşayanlara tavsiyelerde bulanan Diyetisyen Hilal Acar sözlerini şöyle tamamlandı: ”1 kase aşurenin kalorisi 350-400 kalori civarındadır. Bu yüzden daha dikkatli tüketim yapmalıyız. Yüksek kalori içeriği nedeniyle aşureyi özellikle gebeler, emziren anneler, gelişme çağındaki çocuklar ve yoğun performans gerektiren işlerde çalışanlara tavsiye ederiz. Diyabet şeker hastalığı olan fazla tavsiye etmeyiz.”