HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Tehlike Hızla Artıyor !

Türkiye’de kadınların yüzde 34’ünün, çocukların ise yüzde 22’sinin obez olmasının korkutucu olduğunu söyleyen Özel Konya Farabi  Hastanesi  Diyetisyeni  Hilal Acar Kuş, Beslenme tarzındaki küçücük bir değişikliğin bile bütün bir yaşamı etkileyebileceğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye’de kadınların yüzde 34’ü, çocukların ise yüzde 22’si obez. Birçok hastalığı beraberinde getiren obezite, yayımlanan “Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite’ raporunda sağlığın en büyük düşmanı olarak ön plana çıkıyor. Yayımlanan raporun korkunç olduğunu ifade eden Diyetisyen Hilal Acar Kuş, obezitenin, birçok hastalığı bünyesinde barındırdığını ve obezitenin tek düzeli bir hastalık olmadığına dikkat çekti.

 

Yüzde 22’lik Oran Gelecekte Yüzde 50’ye Çıkabilir

Kadınların yüzde 34’ünün ve çocukların ise yüzde 22’sinin obez olmasının korkutucu olduğunu ifade eden Dyt. Hilal Acar Kuş, şunları kaydetti: “ Bunlar çok tehlikeli rakamlar çünkü obezite tek düzeli bir hastalık değil. Yani pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Diyabet dediğimiz şeker hastalığı, hiper tansiyon, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları hepsi obezite ile birlikte var olan hastalıklardır. Bu yüzde 34’ün ve yüzde 22’nin içinde bu hastalıklarda da mutlaka yer ediyordur. Özellikle çocuklarda olan kısmı korkutucu. Bu yaşta yüzde 22’lik oran gelecekte yüzde 50’ye çıkabilecek bir oran anlamına geliyordur”

 

Çocuklarımızın Yanlış Beslenmesine Neden Oluyoruz

Yetişkin bir insan ile bir çocuğun mide kapasitesinin çok farklı olduğunu söyleyen Kuş, “Bizler, kendimiz nasıl besleniyorsak çocuklarımızı da öyle besliyoruz. Zannediyoruz ki biz doymadığımız için çocuğumuzda doymuyor. Halbuki onlar bizden daha çabuk doyuyorlar. Beslenme alışkanlıkları küçük yaşta başlar. Küçük yaşta çocuklara yemeleri konusunda ısrar edersek mide büyür ve ilerleyen yaşlarda da bunun önüne geçemeyiz. Çocukluk döneminde ailelerin ‘Çocuk diyet yapmaz’ diye de bir inanışı oluyor. Halbuki diyette kötü bir beslenmeden bahsedilmiyor. O yüzden çocukların diyet yapmaları gerekiyorsa, yapmaları lazım” dedi.

Obez Olan Çocukların Diyabete Yakalanma Riski Daha Fazla

Diyabet hastalığının Türkiye’de çok yaygın bir hastalık olduğuna işaret eden Kuş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu hastalık beslenmenin tetiklemesi ile çocuklarda da görülebiliyor. Obez olan çocukların diyabete yakalanma riski diğer çocuklara göre iki kat daha fazladır. Kötü beslenen çocuklar, erken yaşta şeker hastalığına ve kalp damar hastalığına yakalanabiliyor.

Kilolu Çocukların Yüzde 70’inde Karaciğer Yağlanması Var
”Kilolu çocukların yüzde 70’inde karaciğer yağlanması olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Hilal Acar Kuş, “Karaciğer yağlanması genellikle es geçilen bir şeydir ama kilolu çocukların yüzde 70’inde karaciğer yağlanması var. Karaciğer yağlanması da çok tehlikelidir çünkü karaciğer vücudun fabrikasıdır” ifadelerine yer verdi.

En İdeal Egzersiz Yürüyüş ve Yüzme

Kilolu insanlara altın değerinde tavsiyelerde bulunan Kuş, “Kilolu insanlara tavsiye edebileceğim en iyi egzersiz yürüyüştür. Hem zarar vermez hem de kilo kaybına neden olur. Yürüyüşün faydasını görebilmek için en az 40 dakika yürümek gerekir. Her gün yürüyüşe çıkamayanlar ise gün aşırı çıksın. Yine çocuklara da en iyi fiziksel aktivite tavsiyemiz yüzmedir. Çünkü yüzme kemik gelişimini çok iyi destekler. En ideal egzersiz yürüyüştür. Beslenme tarzındaki küçücük bir değişiklik bile bütün bir yaşamı etkileyebilir” dedi.