HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Hamileler Oruç Tutmamalı !

Özel Farabi Hastanesi Diyetisyeni Hilal Acar, hamilelerin oruç tutmasının tavsiye edilmediğini belirterek, "Hamilelikte oruç tutulması tavsiye edilmiyor. Ama illaki oruç tutacaksa da onun için özen beslenme programı uygulanmalı. Çünkü gebelik döneminde sıvı ihtiyacı ve kalori ihtiyacı artar. Oruçlu iken de gün içinde bu ihtiyaç karşılanmaz" dedi.

Diyetisyen Hilal Acar, Ramazan ayında formunu korumak ve kilo almak istemeyenlerin, egzersiz ve yürüyüş yapmalarını ve yüzmelerini önerdi. Acar, Ramazan'da formunu korumak ve kilo almak istemeyenlerin egzersiz yapmalarını isterken, şöyle dedi:
"Oruçlu iken egzersiz yapmayı tavsiye etmiyoruz, iftarımızı açtıktan 1- 15 saat sonra hafif tempolu yürüyüş, kiloyu koruma, hem de verme noktasında bize yardımcı olacaktır. Ortalama 45 dakika orta tempo yürüyüşü tavsiye ediyoruz. Hızlı koşu gibi şeyleri önermiyoruz. Yine yüzmek de Ramazan için iyi bir egzersiz olacaktır."

İlaç kullanan hastalar, şeker ve tansiyon hastaları ile hamilelere de oruç tutmamalarını önerdiğini belirten Acar, "Bu kişiler oruç konusunda ısrarcı tutumda doktora danışmalı" dedi.
Hamilelerin oruç tutarken daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Acar, şöyle devam etti:
"Genel olarak doktorlar hamilelikte oruç tutulmasını tavsiye etmiyor. Gebe illa ki oruç tutacağım diyorsa, mutlaka doktoru ve diyetisyeniyle iletişim halinde olmalıdır. Ona özel bir beslenme programı olmalı. Çünkü gebelik döneminde sıvı ve kalori ihtiyacı artar. Bu ihtiyacı gün içinde karşılayamadığı içinde sahur ve iftara çok iyi dağıtmamız lazım."