HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Kulak Çınlaması Sık Görülüyor

Yüksek seslerin kulaklarda verdiği çınlama konusunda açıklama yapan Farabi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Başhekim Yardımcısı Op. Dr. İlker Yiğit, dünyada her 22 kişinden birinde rahatsızlığın görüldüğünü söyledi.

 

Dünyada Her 22 Kişiden 1’inde Kulak Çınlaması Var


Kulak çınlamasının ortamda ses yokken hasta tarafından bir kulakta veya bazen her iki kulakta duyulan cızırtı veya benzeyen seslerin algılanmasına verilen isim olduğunu ifade eden Farabi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Başhekim Yardımcısı Op. Dr. İlker Yiğit, kulak çınlamasının iç kulağın salyangoz kısmında mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan tüylü hücrelerde oluşan hasarlardan meydana geldiğini söyledi. Kulak çınlamasının hayatı çoğu zaman çekilmez bir duruma sokan bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Yiğit, “Dünyada her 22 kişiden 1'inde kulak çınlaması mevcuttur. Yılda 12 milyon kişinin kulak çınlaması sebebi ile tıbbi destek almaktadır. Kulak çınlaması geniş kapsamlı ve dikkatli şekilde incelenmesi gereken bir konudur ve birçok sebebi vardır. Bu rahatsızlığın görülmesinin nedenleri arasında yaşlılık, yüksek gürültüye maruz kalma, yüksek ses ile müzik dinleme, silah sesi ve ani yüksek gürültülü patlama sesleridir” ifadelerini kullandı. Kulak kiri, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemikçiklerde oluşan problemlerin kulak çınlamasına neden olacağını aktaran Yiğit, baş ve boyun bölgelerinde oluşan damar balonlaşmaları, tansiyon, şeker rahatsızlığı, tiroid problemleri alınan bazı ilaçlar, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler ve zararlı alışkanlıkların kulak çınlamasına neden olabileceğini vurguladı. 

 

‘Kesin ve Kalıcı Tedavi Yöntemi Yoktur’

Kulak çınlaması bulunan hastaların bir kısmında ince frekanslarda zayıflama görüldüğünü aktaran Başhekim Yardımcısı Op. Dr. İlker Yiğit, “İnce frekanslarda görülen zayıflama, tiz sesleri zor işitmemize sebep olur. Bu durum ise bizi işitme problemli hastalar sınıfına sokar. Öyle ki kulak çınlaması hastası olan her 5 kişiden 4'ü bazı çeşitli seviyelerde işitme problemi yaşamaktadır. Uzun süreli kulak çınlaması şikâyeti yaşayan hastalarımızın muhakkak kulak MR’ı çektirip kulak tümörlerini ekarte ettirmesi gerekir” ifadelerini kullandı. Kulak çınlaması tedavisi hakkında bilgiler veren Yiğit, “Kulak çınlaması vakalarının çoğunda özel bir tedavi yoktur. Kulak çınlamasının sebeplerini bulabilmek için bazı testler yapılmalıdır. Buna rağmen çoğunlukla hastalığın sebebi bulunmaz. Kesin ve kalıcı tedavi yöntemi yoktur” şeklinde konuştu. Hastalığın giderilmesi için bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Yiğit, yüksek sese maruz kalmaktan kaçınmanın, kan basıncının sürekli kontrol etmenin, tuzlu ve yağlı alımının kısıtlanmasının ve Zaralı alışkanlıklardan uzak durulmasının önemini hatırlattı. Sinir ve stresin en aza indirilmesi gerektiğini söyleyen Yiğit, duyulan seslerin yok sayılmaya çalışılmasının önemli olduğunu dile getirdi. 

 

Maskeleme Tedavi İçin En Uygun Yöntem 

Kulak çınlamasının genellikle gece yatarken daha rahatsız edici olduğunu aktaran Yiğit, “Kulak çınlamasını baskılayacak bir ses ile belli seanslar şeklinde kulağa ses gönderme yöntemine maskeleme denir. Maskeleme yöntemi genellikle FM dalgaların bozuk veya cızırtılı kısmı ile en az günde 20 dakika ve 3 kez olacak şekilde yapılır. Kulakta oluşan sesler böylelikle bastırılmış olur. Kulak çınlaması tedavisine örnek verecek olursak, eski dönemlerde kulağı çınlayan hasta, evini un değirmenin yanına taşıyarak oradan gelen seslere uzun süre belirli periyotlarda maruz kalmıştır. Böylelikle kulağından gelen sesleri maskelemiş ve çınlama rahatsızlığını en az seviyeye indirmiştir. Bu örnekten de anlaşıldığı üzere maskeleme kulak çınlaması tedavisinde önemli bir tedavi metodudur” dedi. İşitme cihazı kullanımın kulak çınlamasını gizlemede veya daha az rahatsız edici olmasını sağlamada yardımcı olduğunun saptandığını söyleyen Yiğit, işitme cihazlarının bazılarında hem işitme kaybının hem de kulak çınlaması tedavisinde yarar sağlayan ses maskeleme özelliğinin bulunduğunu ifade etti.