HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Kepçe Kulak Kaderiniz Olmasın

Özel Konya Farabi Hastanesi  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Akatekin kepçe kulağa nasıl müdahale edilmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.  Op. Dr. Akatekin şunları söyledi, " Kepçe kulak deformitesi,  kulağın doğal kıvrımlarının yeterince oluşmamasına bağlı olarak kulak arkası ile kafa arasındaki açının artmasıdır.  Normalde 21-25 derece olan bu açı kepçe kulaklı insanlarda 25 dereceden fazladır. Genellikle neden genetik faktörler iken nadiren yatış pozisyonuna bağlı olarakta oluşabilmektedir"

 

 Op. Dr. Ahmet Akatekin," Kepçe kulak özellikle çocuklarda önemli psikososyal, duygusal veya davranışsal sorunların kaynağı olabilmektedir. Bu nedenle bu çocukların okul çağından önce ameliyat edilmesi sosyal çevreden gelecek olumsuz etkilerin azaltılması açısından önemlidir. Ancak kız çocuklar saçları ile kulaklarını kapatabildiği için daha geç yaşlarda ameliyat olmaktadırlar. Erişkin dönemde sıklıkla kozmetik nedenli olarak operasyon yapılmaktadır.

 

 Okul öncesi dönemde çocuklarda ameliyat esnasında yeterli hasta ve hekim konforunun sağlanması için cerrahi işlem genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak hasta uyumu iyi olan ergenlik çağından itibaren sadece kulak ve çevre alanlar uyuşturularak bu operasyon başarı ile yapılmaktadır. 

 

Kepçe kulak ameliyatı,  kullanılan tekniğe ve hastada mevcut deformitenin ağırlığına göre 1-1,5 saat sürmektedir. Genellikle işlem kulak arkasından yapılan kesiler ile yapıldığı için görünür bir yara izi olmaz. Cerrahi işlemden sonra hasta  1-2 gün kalacak kafa sargısı ile işlemin yapıldığı gün taburcu edilir. Kafa sargısı 2 gün sonra alınarak kulak bandajı takılır. Kulak bandajı ilk 1 hafta gece ve gündüz takılırken , bir haftadan sonra ihtiyaca göre 3 hafta süre ile sadece geceleri takılmaktadır. Cerrahi işlemden sonra hastaya ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilir. Bu sayede ameliyat sonrası ağrı ve enfeksiyon durumları önlenmiş olur" diye koştu.