HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Boyun Fıtığına Dikkat !

Özel Konya Farabi Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kemal İlik, boyun fıtığının ciddi bir rahatsızlık olduğuna dikkat çekerek, hastalığın insanların günlük yaşamını olumsuz etkilediğine vurgu yaptı. Dr. İlik, boyun fıtığını tanımlarken "Disk yapılarının hasar görmesi sonucu disk hemen arkasından geçen omuriliğe ve sinir köklerine baskı oluşturur. Bu durum boyun fıtığı olarak adlandırılır" dedi. 

 

Op.Dr. İlik "Sıklıkla kendini kollarda ağrı, uyuşma, güçsüzlükle gösterirken ileri seviyelerde ve orta hat fıtıklarında zaman içerisinde omurilikteki hasar meydana gelir; bu duruma bağlı olarak dengesizlik, idrar kaçırma ve yürüme bozuklukları gibi bulgulara neden olabilir. Ancak kesin tanı için Boyun MR'ı ve EMG gibi tetkikler yapılmalıdır" diye konuştu. 

 

Tedavi yöntemlerinden de bahseden İlik şunları anlatt: "Tedavisinde ilk aşamada; yapılan tahlillerde ileri düzeyde kök basısı yoksa medikal tedavi, istirahat, boyunluk kullanımı, egzersizler, fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Ancak kollarda şiddetli ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik, dengesizlik gibi bulgular varsa ve boyun MR'ında da bu bulguları teyid eden ileri seviye fıtık mevcutsa hastaya cerrahi müdahale önerilir. Cerrahi tedavi  yöntemlerinden; günümüzde ensık uygulanan, ön taraftan boyuna yapılacak küçük bir kesiyle fıtığın boşaltılması ve gerekiyorsa fıtığın çıkarıldığı mesafeye bir titanyum kafes yerşetirilmesinden ibarettir. Ancak, fıtık çok kenardaysa arkadanda operasyon düşünülebilir. Operasyondan 1 gün sonra taburcu edilen hasta 1 ay sonra normal yaşantısına dönebilir" diye konuştu.