HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Bağışıklık Sisteminin Kazanılması Anne Karnında Başlar

Anne adayları  hamilelik döneminde bebeğin  sağlıklı gelişimine önem vermesi bağışıklık sisteminin kazanılmasında önemli rol oynar.  Vücut hastalık yapan mikroorganizmalara karşı direnç gösterebilmesi için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyar.

 

Özel Konya Farabi Hastanesi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Mehmet Gürel, doğumda sonra anne sütüyle beslenen bebekte bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu söyledi. Yeni doğan döneminde yapılacak aşılar verilecek ek gıdaların önemli olduğunu söyleyen Gürel, yılda 7-8 kez üs solunum enfeksiyonu geçirilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur dedi.

 

Çocuklarda bağışıklı sistemini güçlendiren gıdaların sebzeleri n ve meyvelerin tüketimine önem verilmesi gerektiğini söyleyen Uzm.Dr. Mehmet Gürel, "Mevsimine göre tüketim yapılmalıdır. C vitamini yönünden portakal  limon ve turunçgiller kış mevsiminde bol verilmelidir. C vitamini küçük çocukların kurtarıcısıdır. Sebze olarak brokoli , lahana , karnı bahar, ıspanak ile birlikte sarımsakta verilmedir, çünkü ileride oluşabilecek hastalıklara karşı vücut  tedbir alabilmektedir. Kefir yoğurt ayran tüketimi de önemlidir. Küçük yaştaki çocukların beslenmesinde vitamin ve mineral ve protein yönünden balık çok önemli besin kaynağıdır. Bunun için hafta 1 kez  balık tüketilmesi bağışıklık sisteminin  daha iyi güçlenmesine katkı sağlar. Gıdalar yönünden  E vitamini selenyum önemlidir. Selenyum ile E vitamini birleştiğinde kronik hastalıkların korunmasında etkin rol oynar" diye konuştu.

 

Yeni doğan döneminde başlayan aşıların tam olarak yapılması anne sütünün 2 yaşına kadar devam etmesi çocuğun dengeli beslenmesine vurgu yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Mehmet Gürel, doğal gıdaların zamanında geçilmesi, bol sıvı alınması,  düzenli uyku,  uygun giysilerin giymesi, yaşına uygun spor yapılması sağlıklı bir hayata atılan ilk adımdır dedi.