HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Tarak Kemiğine Kıkırdak Nakli

Ayak tarağındaki rahatsızlık nedeniyle 4 yıldır ayakta durmakta zorluk çeken 22 yaşındaki Havva Aydoğdu'nun dizinden alınan kıkırdak tarak kemiğine nakledildi.

Okul öncesi öğretmenliği yapan 22 yaşındaki Havva Aydoğdu, 4 yıl önce sağ ayağında ağrı ve şişme başlayınca hastaneye başvurdu. Ayağının kırıldıktan sonra yanlış kaynadığı belirtilen Aydoğdu, kullandığı ilaçların fayda etmemesi ve zamanla ayağının üstüne basamayınca Özel Konya Farabi Hastanesi de görev yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi’ye başvurdu. 

 

 

Havva öğretmenin ayak tarak kemiklerinin ön yüzündeki eklem düzeyinin tamamen bozulduğu belirledikten sonra diz bölgesinden alınan kıkırdak ameliyatla bu bölgeye nakledildi.  Sık görülmeyen rahatsızlığın hastanın yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Prof. Dr. Arazi, diz bölgesinden alınan kıkırdağın nakledilerek kemiklerin çıkarılmadan onarıldığını söyledi. Dizden alınan kıkırdakların özellikle diz ve ayak bileği gibi bölgelere nakledildiğini belirten Prof. Dr. Arazi, “Kıkırdak hastanın kendisinden alındığı için doku reddetme gibi bir durumu olmadı. Ayak bölgesine yapılan nakil dünya literatüründe çok az. 
En sık diz ekleminde yapılıyor, ikinci sırada ayak bileği var. Tahmin ediliyorum ilk ameliyattan birini yapmış olduk” dedi. 

 

“Topuklu Ayakkabılarım Beni Bekliyor” 

Havva öğretmen ise ağrısız ayakta durmanın mutluluğunu yaşıyor. 4 yıldır ağrılar nedeniyle topuklu ayakkabılarını kullanamadığını belirten genç öğretmen, “sürekli spor ayakkabılarımı kullanmak zorunda kalıyordum. Resmi programlara giderken de ayaklarıma krem sürüp topuklu ayakkabıları giyiyordum.  Ancak sonrasında ağrı ve şişlik nedeniyle ayağımın üzerine basamıyordum. Topuklu ayakkabı giymeyi çok seviyorum, artık bundan sonra hem ayakkabıları mı giyecek hem de ağrısız ayakta durarak öğrencilerime daha faydalı olacağım” dedi.