HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Hepimiz Birer Bağımlıyız !

Teknoloji bağımlılığının alkol ve madde bağımlılığından bir farkı olmadığını söyleyen Konya Farabi Hastanesi Psikolog Evrim Ünel, ülkemizde alkol ve madde bağımlılığı kadar teknoloji bağımlılığına hassasiyet gösterilmediğini söyledi.

 

 

Hayatımızın vazgeçilmezi olan teknoloji, maalesef herkesi birer bağımlı haline getirdi. Vazgeçilmezimiz haline gelen teknoloji, hayatımızı her ne kadar kolaylaştırsa da doğru şekilde kullanılmadığında ciddi zararlar vermektedir. Bu ciddi zararlar da kimi zaman insanlar tarafından göz ardı ediliyor. İnternet kullanımın her geçen gün arttığı günümüzde bağımlılık kaçınılmaz bir hale geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) araştırmasına göre, geçen yıl 16-74 yaş grubundaki bireylerin internet ve bilgisayar kullanım oranları yüzde 61,2 oldu. İnternet kullanım amaçları dikkate alındığında, 2016 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin yüzde 82,4’ü sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içerik paylaşırken, bunu yüzde 74,5 ile paylaşım sitelerinden video izleme, yüzde 69,5 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, yüzde 65,9 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, yüzde 65,5 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama ve yüzde 63,7 ile İnternet üzerinden müzik dinleme (web radyo) takip etti.

 


Önemsenmeyen Tehlike: ‘Teknoloji Bağımlılığı’

 

Teknolojinin sayısız yararı ve kolaylığı olduğu gibi sayısız zararının da olduğunu ancak yararlarından vazgeçilemediği için zararlarını genellikle görmemezlikten gelindiğini söyleyen
Özel Konya Farabi Hastanesi Psikolog Evrim Ünel, ülkemizde teknoloji bağımlılığına, alkol ve madde bağımlılığı kadar hassasiyet gösterilmediğini söyledi. Teknoloji bağımlılığını; teknolojinin aşırı ve zamanın çok büyük bir kısmını kapsayacak şekilde kullanılması, teknoloji kullanılmayan zamanın önemini yitirdiği algısı, yoksunluk halinde aşırı sinir, boşlukta kalmışlık hissi, saldırganlık davranışının görülmesi, kişinin iş, aile ve sosyal hayatının giderek bozulması olarak nitelendiren Psikolog Evrim Ünel, “Bağımlılık şikâyetle kliniğimize başvuran kişiler genellikle anne ve babasının ısrarlarıyla veya eşlerinin isteğiyle getirilen kişiler oluyor. Kendi bağımlılığının farkına varıp başvuran kişi sayısı oldukça az” dedi.
 

 

Alkol ve Madde Bağımlılığından Farkı Yok

 

Psikolog Ünel, “Teknolojinin hayatımızın her alanını kolaylaştırdığı, vazgeçilmezimiz haline geldiği aşikar. Ancak teknolojinin girdabına kendimizi gereğinden fazla kaptırdığımızda çeşitli problemler bizi bekliyor. Mesela sosyal medyadaki beğenilirliğimiz hayatımız hakkında bir ölçüt olmuş durumda. İletişim yeteneklerinden yoksun, problem çözme kapasitesi sınırlı, içine kapanık, odasından ve evden çıkmayan, hareketsiz bir nesil yetişiyor. Daha asosyal ve hareketsiz bir hayata doğru yol alıyoruz. Teknoloji bağımlılığı da alkol ve madde bağımlılığından farklı bir bağımlılık değildir ve zihinsel aktivitelere zarar verebilir.

 

Parklarda Oynayan Çocuk Sayısı Azalıyor

 

En fazla bağımlılık yapan sosyal medya uygulamalarının Facebook, Twitter, Youtube ve İnstagram olduğunu dile getiren Farabi Hastanesi Psikolog Evrim Ünel, mahallede ve parklarda oynayan çocuk sayısının günden güne azaldığına da dikkat çekti. Psikolog Ünel, “Son zamanlarda evde, otobüste, arabada, kafelerde, parklarda ellerinden tablet ve telefonları düşürmeyen çocukları hepimiz görüyoruz. Bu durumun sonucu olarak da mahallede ve parklarda oynayan çocuk sayısı günden güne azalmakta, çocuklarımızın yüzünü bile görememekteyiz. Ayrıca yapılan çalışmalar teknoloji bağımlısı çocuklarda görme bozuklukları, depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluğun daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor” dedi.

 

Bağımlılıklar Birbirini Takip Ediyor

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yalnızlaşan bireyin stres anında alkol ve madde kullanımına sığındıklarını söyleyen Ünel, “Gözlemlerime göre evden çıkıp kafelerde oturan genç bireyler evdeki bağımlılığını buraya da taşımakta ve aralarındaki muhabbet çok sınırlı olmaktadır. Hal böyleyken stres ve sıkıntıları anlatacak kimse kalmıyor. Hatta bazı durumlarda bireyler evdeki üyelere sıkıntılarını anlatmaya çalışsa bile karşısında onu dinleyen birisini bulamıyor. Stres veren olayları ve düşünceleri iç dünyasında yaşayan kişiler pek çok rahatsızlığa davetiye çıkartıyorlar. Bu rahatsızlıklardan birisi de alkol ve madde kullanımına sığınma davranışıdır” şeklinde konuştu.

 

‘E Hastalık’Salgını Gün Geçtikçe Yayılıyor

Teknolojinin, facebook depresyonu, nomofobi, siberhondrik gibi e hastalıklara neden olduğunu söyleyen Psikolog Evrim Ünel, bu hastalıkların en fazla 17-29 yaş gurupları arasında görüldüğünü söyledi. Sosyal ağlara aşırı derecede bağımlı olmanın facebook depresyonu olarak nitelendirildiğini belirten Ünel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nomofobi, cep telefonundan mahrum kalma korkusudur. No Mobile Phobia” diye de adlandırılan fobi, günden güne artış göstermektedir. Gece yatmadan önce bütün sosyal medyalara bakıp sabah kalktığınızda da yine aynı şekilde hepsine tek tek bakıyor musunuz? Sürekli sosyal medyayı takip ediyor, Facebook’tan çıkıp Twitter’a, oradan çıkıp Instagram’a, oradan da çıkıp Snapchat’e mi giriyorsunuz? O zaman fomo denilen hastalık sizde de olabilir. Siperhondrik bozukluk ise var olduğunu düşündüğü hastalıkları hakkında internet ortamında bilgi, belge ve tedavi yöntemleri araştırarak kendisine tanı koymaya çalışma ya da tedavi etme uğraşında olma durumudur.”