HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Çocuklarda Yüksek Ateş Havaleyi Tetikleyebilir

Ateşli havaleler çocukluk çağında sık görülür. 5 ay ile 6 yaş arasında görülen ateşin eşlik ettiği nöbetlerdir. Her  100 çocuktan  2-5 inde bu ateşlenme ile birlikte aniden ortaya çıkan nöbetlerdir. Genelikle 18-24  aylar arasında daha sık görülüyor. Özel Konya Farabi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Beril Yavuz, ateşin santral sinir sistemi dışında herhangi bir enfeksiyondan kaynaklandığını özelikle üst solunum enfeksiyonları veya idrar yolu enfeksiyonlarının ateşli havalelere neden olduğunu söyledi.

 

Ateşli havale geçiren çocukların ailesel öykülerine bakıldığında küçük yaşlarda nöbet geçirmiş kimselerin olduğunu ifade eden Uzm.Dr. Yavuz ," Bu tür nöbetlerde bütün vücutta gevşeme, gözleri bir noktaya dikme, gözlerde kayma, kol ve bacaklarda kasılma titreme gibi hareketlerin olabileceğini söyledi. Bu tür nöbetler 3 dakika sürer beyne ve  zarar vermez.  Ateşli  havalenin çeşitleri  vardır. 15 dk kısa süren ve 24 saat içerisinde tekrarlamayan nöbetler basit havale olarak adlandırılır. Çocukların çoğu hayatında ateşli havale geçirebilir, bu havaleler 2-4 kez tekrarlayabilir.Tekrarlama riskini arttıran bazı faktörler vardır. Özelikle çocuk yaşının 1 den küçük, nöbet geçirildiği vakit ateşin 38-39 santigrat derecenin altında olması. Ateşin başladığı ilk 24 saatte nöbetin tekrar etmesi. Ailede daha önceden küçük yaşlarda geçirilmiş ateşli havale öykünün olması ,epilepsi sara hastalığı geçiren kişilerin kimselerin bulunması nöbet geçirme riskini artırır" dedi.

 

"Aileler Mutlaka Dijital Derece Bulundurmalıdır"

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Beril Yavuz,  ateşli durumlarda aileler çok dikkatli olmalıdır.  Özelikle çocukta ki ateşi fark etmek ve ateşin düşürülmesi için yapılan uygulamalar önemlidir. Ateş  çocuklarda sıklıkla koltuk altından küçük çocuklarda makattan ölçülür.Koltuk atından ölçülen vücut ısısının 36-36.5 santigrat derece olması normaldir.Makat bölgesinden ölçülen vücut ısısı 37-37,5 santigrat derece olmalıdır.

 

 

 Çocukta ölçülen vücut sıcaklığı koltuk altında 37.2 santigrat derece üzerinde gösteriyorsa, makat bölgesinden ölçülen 38 santigrat derecenin üzerinde ise çocuk ateşli olarak kabul edilir. Aileler evlerinde  mutlaka rakam gösteren dijital derece bulundurmalıdır. Koltuk altından ateş ölçerken, çocuğun terli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çocuğun terli olduğu durumlarda koltuk altından yapılan ölçümlerde termometreler normalden  düşük sıcaklık ölçebilirler. Koltuk altı kuru olmalıdır" diye konuştu.

 

Ateşli Çocuğa Soğuk Duş Yaptırılmamalıdır

Çocuk  ateşli ise hemen üzerindeki giysiler çıkartılmalı yada üzeri inceltilmelidir diyen Uzm.Dr. Beril Yavuz," Çocuğa ateş düşürücü verilir. Ateş düşürücü verdikten yarım saat sonra ateş düşmüyor yada yükseliyorsa ılık su ile duş yaptırılabilir. Soğuk su ile kesinlikle duş yaptırılmamalı. Koltuk ve kasık altına soğuk uygulaması yapılmamalı. Bu uygulamalar çocukta titreme üşüme gibi nedenlere sebep olacağı için ateşin daha da yükselmesine neden olur. Ateşli bir çocuğa ateş düşürücü verildikten sonra

eğer çocuk nöbet geçiriyorsa ,  ağız içindeki tükürüklerin akciğere kaçmaması için hemen yan yatırılmalı, kafasının altına yastık koyup  destek olunmalıdır . Nöbet genelde 3 dakikan kısa sürer ve nöbet biter bitmez aileler çocuğu en yakın sağlık kuruluşuna götürmelidir.Eğer çocuk daha önceden havale geçiren bir çocuk ise ve ailenin elinde hekimin verdiği  diazem adlı ilaç varsa nöbet sırasında hemen bu ilaç makat bölgesinden uygulamalı  ve  yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 

Ateşli Havale Geçiren Çocuklara EEG Çekilmelimidir ?

Özel Konya Farabi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Beril Yavuz, ateşli havalelerde  de  EEG'nin önerilmediğini, bu tür havalelerin kısa sürdüğünü bu durumda beynin zara görmediğini söyledi. EEG'nin çocukta ileride havale geçirip geçirmeyeceğini göstermediğini  açıklayan Uzm.Dr. Yavuz sözlerine şöyle devam etti, "EEG  epilepsi şüphesi görülen hastalarda, epilepsinin tipini belirlemek için çekilmelidir. Bu çocuklarda beyin BT, beyin MR  gibi herhangi görüntüleme tetkiklere ihtiyaç duyulmaz . Basit havalelerde en sık sorulardan soru epilepsiye ilerleyip ilerlemeyeceğidir. Normalde basit havalelerde epilepsi gelişme riski  %1 kadardır. Ancak çocukta bir takım riskler varsa özelikle doğumsal beyin anormalliği yada ailede daha önceden geçirilen epilepsi öyküsü varsa bu tür çocuklarda epilepsi gelişme oranı yüksektir " dedi.