HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Kalça Bel Sendromuna Dikkat !

Kalça ekleminde meydana gelen rahatsızlık nedeniyle 4 yıldır yürüyemeyen  59 yaşındaki Hacer Aşkayanar , Özel Konya Farabi Hastanesi  Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Başkanı Prof. Dr. Mehmet Arazi  tarafından yapılan başarılı ameliyatla ayağa kalkmanın, özlemle beklediği ayakkabılarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

 

Konya'nın Seydişehir ilçesinde yaşayan Hacer  Aşkayanar , 4 yıl önce kalçasında başlayan ağrılar nedeniyle yürüyeme  rahatsızlığıyla hastaneye başvurdu.  Yapılan tedavilerden yanıt alamayan, ağrıların günden güne artmasına dayanamayan Hacer Aşkayanar Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Mehmet Araziye ulaştı.

 

Her iki kalçasında kalça kireçlenme dediğimiz eklemin yıpranması, kıkırdak aşınması ile birlikte olan kronik bir rahatsızlıkla karşılaştıklarını söyleyen  Prof. Dr. Arazi, "Beraberinde lomber bölge dediğimiz alt bel bölgesinde de kanal daralması, omurilik ve sinir sıkışması mevcuttu. Hastamızda yaygın kalça ve bel ağrıları vardı. Dikkatli bir muayene ile kalçalarının ana sorun kaynağı olduğu belirledik. Her iki kalçasını da kalça protezi uygulaması ile tedavi ettik, kısa sürede tedavimize cevap verdiğini söyledi.

 

İlerleyen Yaşlarda Kemiklerde Yıpranmalar Oluşabilir

Özellikle ilerleyen yaşla birlikte eklemlerimizde dejeneratif dediğimiz yıpranma ya da aşınma hastalıklarını sık olarak görüldüğüne dikkat çeken Prof.Dr. Arazi ," Kalça eklemini tutan hastalıklarda genelde hastalarımızda kasık ağrısı, öne eğilmede güçlük, çorap ve ayakkabı giyerken zorlanma gibi şikâyetleri sıkılıkla görmekteyiz. Bel bölgesini tutan bel fıtığı veya kanal daralması gibi nedenlerde ise yine kalça ağrısı görmekteyiz. Ancak bu tip kalça ağrıları genellikle kalçanın arka bölgesine doğru etki etmektedir. Bu ağrılar bazen bacağa doğru da yayılabilir. Zaman zaman ayakta uyuşma, karıncalanma güç kaybı gibi bel rahatsızlığı ile ilgili şikâyetleri de görmekteyiz" dedi.

 

Ortopedi ve Travmatoloji  Uzmanı  Prof.Dr. Mehmet Arazi, " Bazı hastalarımızda hem kalça hem de bel rahatsızlıkları aynı anda bulunmaktadır. Bu durumdaki hastalarımızda mevcut ağrının ve hastanın hayat konforunu öncelikle bozan sorunun bel mi kalça mı olduğunun ayırt edilmesi çok önemlidir. Yakınmalar birbiri ile karışabilmektedir. Mevcut ağrının etkenini belirleyip öncelikle onun tedavisi yapmak hastanın gerçek anlamda rahatlamasını sağlamaktadır. Bu durumlarda çoğu kez öncelikle kalça eklemindeki problemin çözümlenmesi önem taşımaktadır. Çünkü bel sorunları çok sık görülmekte ve çoğu kez ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Kalça eklemi sorunları ise erken dönemlerde bile hayat kalitesini ciddi olarak bozmakta ve sıklıkla cerrahi tedavi gerektirmektedirler" diye konuştu.

 

Ümidimi Kaybetmedim,  Ayakkabılarım Beni Bekliyor

Hastalığım sürecinde ümidimi hiç kaybetmedim diyen Hacer Aşka Yanar," Hastalığım boyunca doğru dürüst oturamadım, kalkamadım.  4 yıl içinde çorap ayakkabı giymedim. Yürüyemez haldeydim, baston yardımıyla yürümeye çalıştım ama ağrılar beni perişan etti. Sağlığıma kavuşmak için sürekli arayış içindeydim. Tavsiyeler hocama ulaştım. Ameliyattan sonra ağrılarım gitti şimdi iyiyim. Mehmet Arazi hocam allah razı olsun" dedi.