HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Küme Baş Ağrısı (Cluster)

Aniden başlayan ve  tek taraflı göz çevresi şakakta yoğunlaşan küme baş ağrısı (Cluster)  kadınlara göre erkeklerde daha sık görülen bir baş ağrısıdır. Özel Konya Farabi Hastanesi Nöroloji Uzmanı  Uzm. Dr. Rahime Seren, küme baş ağrısı genellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıktığını söyledi.

 

Küme baş ağrısının belirtileri hakkında bilgi veren Uzm.Dr. Seren  sözlerine şöyle devam etti, " Ağrıyan taraftaki gözde kızarma,yaşarma göz kapağında düşme eşlik edebilir. Aynı tarafta burunda tıkanma,  ciltte terleme,tansiyonda yükselme olabilir. Ağrı sırasında hasta huzursuzdur. Ataklar 20 dk.-60dk. arasında sürer.Gün içinde 1 ila 8 arasında atak olur. Ataklar başladığı zaman 15 gün-3 ay arasında sürer.Bu süre içinde yaklaşık her gün atak olur. Ataklar bittikten sonra aylar-yıllar süren ağrısız dönemler olur." dedi.

 

Küme baş ağrısı migrene göre daha seyrek görülür fakat hasta olan kişilerde yaşam kalitesini belirgin oranda düşürür. Ağrının şiddetinden dolayı bazı hastalarda intihar düşüncesi ya da girişimi olabilir.Bu kadar şiddetli ve hastaya huzursuzluk veren bu baş ağrısının kolay bir tedavisi vardır. Doğru tedavi başlanırsa aynı gün ağrının sıklığı ve şiddeti azalmaktadır.Tedavi süresi ve şekli hastadan hastaya  göre değişmektedir" diye konuştu.