HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Kronik hastalık: Romatizma

Romatizmanın kronik bir hastalık olduğunun altını çizen Özel Konya Farabi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Osman Tüfekçi, romatizmal belirtiler gösteren kişilerin en kısa sürede doktora başvurmaları gerektiğini belirtti.    Romatizmal rahatsızlıklar, günümüzde bir eklemden diğerine yayılan ağrı ve yakınmaların akıcı karakterli olmasına deniliyor. Akut veya kronik seyir gösteren romatizmal hastalıklarda 100'ün üzerinde çeşidinin olduğunu belirten Farabi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Osman Tüfekçi, “Romatizmal hastalıkların çoğu kronik seyirlidir, zaman zaman akut ataklar ve remisyonlar gösterir. Çok farklı klinik tablolarla kendini gösteren bu grup hastalıklarda klinik değişkenlik, alevlenmelerle seyir, tekrarlamalar, tedaviye yanıt, hastanın yaşam kalitesi ve özürlülük derecesi farklılıklar gösterir” şeklinde konuştu.

 

Risk Grubunda Yeralıyor

4 farklı çeşit romatizmal hastalığın bulunduğuna dikkat çeken Uzm.Dr. Tüfekçi, “İltihaplı Romatizmal hastalıklarda sedef hastalığı, iltihaplı eklem hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları ve damar iltihapları, Sharp-Sendromu, karışık bağ dokusu hastalığı, behçet hastalığı, ağız ve göz kuruluğunun ön planda olduğu Sjogren-Sendromu gibi hastalıklar iltihaplı romatizmal hastalıkların içerisine girmektedir. Aşınmaya bağlı eklem ve omurga hastalıklarında ise: çok sık görülen dejeneratif eklem hastalıklarında, eklem kıkırdağı tahribatı yaşanmaktadır” dedi. Yumuşak doku romatizması ve  romatizma yakınmaları ile birlikte olan metabolizma hastalıklarının da riskli gruba girdiğinin altını çizen Tüfekçi, akut, osteoporoz, hormonel bozuklukların, yumuşak doku romatizması arasında yer aldığını ifade etti.

 

Yüzde 3 -10 Arası Görülüyor

Romatizmanın belirtilerini sıralayan Uzm. Dr. Tüfekçi, “Romatizma rahatsızlığının kişideki belirtileri ise, eklem yerlerinde ağrı, şekil bozukluğu, şişlik ve kızarıklık,  omurgada ağrı, ishal, ağızda ve gözde kuruma, cilt lezyonları, baş ağrısı, nöbet, felç, karın ağrısı, damar tıkanıklığı, tekrarlayan düşük, ölü doğum, halsizlik, uyuşma, karıncalanma gibidir” diye belirtti. Romatizmal hastalıkların görülme sıklığının yüzde 3-10 arasında olduğunu ifade eden Tüfekçi, “Bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber inflamasyonda rol alan hücrelerin fonksiyonlarındaki bozulma ve hücreler arası etkileşimi sağlayan moleküllerin kontrolünün bozulması neden olarak düşünülmektedir” dedi. Romatizmanın her iki cinste de görüldüğünü söyleyen Tüfekçi, “Kalıtımsal özellik belirgin değildir ancak ailenizde romatizması olan biri var ise ailesinde romatizma olmayanlara göre hastalığın sizde ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale uygulanabileceği gibi fizik tedavi ve rehabilitasyonda uygulanabiliyor” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Uzm. Dr. Tüfekçi romatizmal belirtileri gösteren kişilerin en kısa sürede doktorlarına başvurmaları konusunda uyarıda bulundu.