HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Gebelik Döneminde Tiroid Hastalığına Dikkat !

Tiroid hastalıkları dünyada ve ülkemizde yaygın olarak rastlanan bir hastalık grubudur. Özel Konya Farabi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr. Şerife Figen Çetinkaya,  her yaşta kadında tiroid hastalıkları erkeklere göre 5-10 kat daha fazla görüldüğünü söyledi.

 

Bu hastalıların çoğu otoimmin  özelikte olup hamilelik döneminde sık rastladığını kaydeden Uzm.Dr. Çetinkaya," Gebelikte meydana gelen fizyolojik değişiklikler tiroid hormonları üzerinde önemli etkiler meydana getirir. Bu hastalıkların takibi, tedavisi gebeliğin başlangıcından itibaren çok dikkatli  şekilde yapılmalıdır. Gebelik, tiroid hastalıklarının belirtilerini değiştirmekte, tanı ve tedavide kullanılan yöntemlerde kısıtlamalara ve değişikliklere sebep olabilmektedir" diye konuştu.

 

Anne adaylarını uyaran Uzm. Dr. Çetinkaya, gebeliğin ilk 3 ayında  mutlaka TSH bakılmasını önerdi. TSH, beyin tabanındaki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kana salınan bu hormon, tiroid bezine ulaşır ve bezi uyarır. Bu uyarı sonucunda tiroid bezinden, T3 ve T4 isimli hormonlar (tiroid hormonları) üretilir. Kısacası tiroid hormonlarının seviyesini kontrol etmekle görevlidir. Gebelikte iyot ihtiyacı artar. Bunun sebebi gebelikte tiroid hormon yapımının artması, böbrekten iyot atılımının artması ve anneden plasenta yolu ile bebeğe iyot un aktarılmasıdır. Fetal beynin nöranal  migrasyonu ve miyelizasyonu için iyoda ihtiyaç vardır.

 

Gebelikte Yetersiz İyot Alımı Beyin Gelişimini Etkileyebilir 

 

Uzm.Dr. Çetinkaya," Gebeler ve laktasyondaki kadınlar hekim tarafından belirtilmedikçe iyotlu tuz kullanmalıdır dedi. Gebelikte yetersiz iyot alımı beyin gelişiminde kalıcı hasar meydana getirir. 
İyot eksikliği bölgelerinde yaşayan gebeler ve hipertansiyon, toksemi  gibi sebeplerle  tuz kullanımı kısıtlanan gebelerde iyot takviyesi verilmelidir. Gebelikte hipertroidi, hipotriodi  ve troid otoimmünetesi şeklinde tiroid hastalıkları görebilmektedir.Gebelikte hipertroidi ve hipotriodi eğer  uygun tedavi edilmezse düşük doğum ağırlığı, erken doğum, düşük riskini artırmaktadır.
 Ayrıca hipotiroidizim bebekte ciddi nöroloji k bozukluklardan bilinçsel fonksiyonlarda bozulma, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna kadar varan patolojilere sebep olabilmektedir"  dedi.

 

 

Tekrarlayan Düşüklerde ve  İnfertilite de de  Tirioid Otoinmüntesi Önemlidir

Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr. Şerife Figen Çetinkaya, sadece gebelikte değil doğum sonrasında da tiroid hastalıklarının sıklığının  artabileceğini dikkat çekerek risk gurubu kişilerde

     * Ailesinde ve  kendisinde tiroid hastalığı olanlar

     * Tiroid ameliyatı geçirenler

     * 30 yaş üstü kadınlar

     * BMI  40 kg /m²  üstünde olanlar

     * DM olanlar

     * Otoimmun hastalığı kişilerin troid tetkiki  için  doktora başvurmasını önerdi.