HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

4 Yıldır Akciğerinde ki Diş Parçasını Fark Etmeden Yaşadı

Yaklaşık 2 yıldır yoğun tekrarlayan öksürük ve nefes darlığı şikâyeti olan 49 yaşında ki Dursun Gözen  Konya’da başvurduğu hastanede ilginç bir sonuçla karşılaştı. 
   

 

 Son iki yılda birçok hastane ve doktor gezen ve şikâyetleri geçmeyen Dursun Gözen nin akciğerlerinden diş parçası çıkarıldı. Yaşadıklarını anlatan Gözen,  son iki yılda gittiğim hastanelerde astım tanısı konularak birçok ilaç reçete edildi. Ancak kullandığım tüm ilaçlara rağmen şikâyetlerim sürekli arttı. Daha sonra Konya Özel Farabi Hastanesinden Göğüs Hastalıkları doktoru Uzman Doktor Mustafa Dinç’e gittim. Şikâyetlerimi anlattım, beni dikkatlice dinleyen doktorum hastalığımın astım olmadığını ve ileri tetkik yapmak istediğini söyledi. Akciğer tomografim çekildi.  Tomografimde şüpheli bir alan olduğunu ve akciğerlerime kamera ile bakmak istediğini söyledi. İşlem sonrası kendime geldiğimde daha önce diş parçası düşürüp düşürmediğimi sordu. Bende o zaman hatırladım. 4 yıl önce kaybolan diş protezimi akciğerime kaçırdığımı fark etmemişim. Son 2 yıldır astım için birçok ilaç kullandım. Beni dikkatlice dinleyen ve tedavi eden doktoruma ve çalıştığı hastane çalışanlarına teşekkür ediyorum. 

 

İşlem sırasında bir sürprizle karşılaşan Konya Özel Farabi Hastanesi Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Dinç ilk başta cismin ne olduğunu anlayamadıklarını söyledi. Hastasının operasyondan uyandıktan ve kendine geldikten sonra konuştuklarını aktaran Uzm. Dr. Mustafa Dinç, hastanın 4 yıldır nefes borusunda diş protez parçası ile yaşadığını anladıklarını aktardı. Yabancı cisim nedeniyle o bölgede organize bir doku geliştiğini aktardı. Basket denilen yabancı cisim çıkarma aparatı ile zor ama sorunsuz bir şekilde dokuyu çıkardıklarını ve kontrol amaçlı yapılan  bronkoskopi işleminde o bölgenin tamamen düzeldiğini gördüklerini aktardı.      

 

Uzm. Dr. Mustafa Dinç, astım hastalığının genetik yatkınlığı olan hastalarda genellikle tekrarlayıcı nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük ve hırıltılı solunum şikâyetleri başvurduğunu ve toplumda sık görülen bir hastalık olmasına rağmen bu şekilde uzun süren ve ilaçlarla şikâyetleri geçmeyen hastalarda ileri tetkik yapılmasını önerdi. Tedaviye yanıt vermeyen astım tablosunda, hastalığın tanısı ve tedavisinin yeniden gözden geçirilmesinin ayrıca hastaların ilaçları önerilen şekilde kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesi ve tetikleyicilerden uzak durup durmadığının temelde sorgulanmasının çok önemli olduğunu aktaran Uzm. Dr. Mustafa Dinç, bu aşamalardan sonra hala şikâyetleri devam ediyorsa ileri tetkik yapılmasının önemli olduğunu söyledi. 

 

Özellikle çocuklarda kazalara bağlı ölümlerde ilk sıralarda karşılaşılan, akciğere/soluk borusuna yabancı cisim kaçması acil ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Erişkin yaşlarda, çocuklarda ki kadar sık ve ölümcül olmasa da karşılaştıklarını aktaran Uzm. Dr. Mustafa Dinç, özellikle yaşlı ve bakıma muhtaç hastaları ve bebekleri beslerken dikkatli olunmasının altını çizdi. Hastası D.G nin bilinçli ve farkındalığı sayesinde kendilerini yönlendirdiğini ve zaman kaybetmeden işlemi yaptıklarını aktardı. Hastasının astım ilaçlarını tamamen kestiklerini ve şu an durumunun çok iyi olduğunu aktaran Uzm. Dr. Mustafa Dinç, tıp literatüründe nadir görülen bu olaydan ders çıkardıklarını söyledi. Hastayı detaylı dinlemenin ve ona zaman ayırmanın hala tıp daki en önemli tanı aracı olduğunu düşündüğünü söyledi.