HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Cam Kemik Hastası Baba - Kız Sabır ve Azimleriyle Örnek Oluyor

İstanbul’dan Konya Farabi Hastanesine gelen 15 yaşındaki Sümeyye Bolat, başarılı ameliyat sonrası eski sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

 

 

Operasyonu gerçekleştiren Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Başkanı Prof. Dr. Mehmet Arazi, Sümeyye'nin hastalığa bağlı olarak, vücudunun çeşitli yerlerinde kemik kırılmaları meydana geldiğini belirtti.

 

Hastalık sebebiyle kasların çekmesiyle bile kemiklerde kırılmalar oluşabildiğini, hastalardan bazılarının da doğum sırasında kafatası kırılması nedeniyle kaybedildiğini anlatan Arazi, şunları söyledi:
"Sümeyye'nin normal hayatına devam ederken kolları veya vücudunun değişik bölgelerindeki kemiklerinde sık sık kırılmalar meydana geliyordu. Bu da ister istemez kendisinin hayat kalitesini ve psikolojisini olumsuz ölçüde etkiliyor. Bu hastaların kırıklarının tespit edilmesi,  diğer hastaların kırıklarının tespit edilmesinden daha zor. Daha farklı yöntemler ile anlaşılabiliyor. Başarılı geçen ameliyatının ardından fizik tedavi süreci başlayacak ve normal hayatına dönmeye çalışacak."

 

"Hayata yeniden başlayacağım"

 

Konya'da tedavi gören 15 yaşındaki Sümeyye Bolat da, hastalığı sebebiyle zaman zaman vücudunun çeşitli yerlerinde kemik kırılmaları meydana geldiğini anlattı.

Babasının desteğini her zaman hissettiğini vurgulayan Bolat, şöyle konuştu: "Çocukken iyileşebilmek için zaman zaman fizik tedaviye gidiyordum. Küçükken ayak bileğimi kırdım ve yürüyememeye başladım. Bir daha yürüyemeyeceğimi düşündüm. Ameliyatlarım başarılı geçti. Tedavimin ardından hayata azim ve gayretle yeniden başlayacağım.

 

"Küsüp bırakırsak her şey ortada kalır"

 

Baba Ali Bolat, eşinin hamileliğinin 6. ayında kızının cam kemik hastası olduğunu öğrendiklerini söyledi. Sümeyye'nin anne karnında hastalığının geç anlaşıldığını belirten Bolat, "Doktorlar istersek gebeliğin sonlandırılabileceğini söylediler, fakat biz 'kızımız engelli doğacak' diye onun canına kıyamazdık" dedi.
Sümeyye'nin yaşadığı zorlukları ve psikolojik durumunu iyi bildiğini anlatan Bolat, "Cam kemik hastalığı bende de var. Dolayısıyla kızımı en iyi şekilde anlıyor ve kendisine destek oluyorum. Engelli de olsak bu hayatta hep birlikte yaşıyor, zorluklara karşı mücadele veriyoruz. İnsanlar yaşama azmini asla kaybetmemeli. Hayat mücadelesinden vazgeçmemeli. Biz küsüp bırakırsak her şey ortada kalır" diye konuştu.
Bolat, kızının yürüyebilmek için zorlu ameliyatlar geçirdiğine değinerek, operasyonların ardından fizik tedavi sürecinin başlayacağını, bu sürecin sonunda sağlığının düzeleceğine inandığını söyledi.