HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Kansızlık (Anemi)

Özel Konya Farabi Hastanesi Dahiliye Uzman Uzm. Dr. Şerife Figen Çetinkaya, anemi bir çeşit kan hastalığıdır dedi. Uzm. Dr. Çetinkaya anemi hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Anemi yada kansızlık, kanda normalden daha az kırmızı kan hücresi(alyuvar) yada kanda normalden daha az hemoglobin bulunmasına denir. Kırmızı kan hücreleri kan dolaşımı yoluyla vücuttaki hücrelere oksijen ve besin maddesi taşıdıklarından temel yaşam unsurlarındandır. Kansızlık belirtilerinin ortaya çıkmasının nedeni hücrelerdeki oksijen eksikliğidir. Kırmızı kan hücrelerinin en önemli yapı taşına hemoglobin denir ve hemoglobin kanda bulunan, akciğerden vücudun hücrelerine oksijen taşıyan demir açısından zengin bir proteindir. Kansızlık yapılacak tam kan sayımı ile tespit edilebilir.

 

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri, kansızlığın türüne, aneminin şiddetine ve altta yatan sağlık sorununa göre değişir. En sık karşılaşılan kansızlık belirtileri şunlardır:
*Cilt renginin soluk olması 
* Halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık 
* Çarpıntı, nefes darlığı 
* Baş dönmesi, baş ağrısı 
* Saçlarda dökülme, tırnaklarda incelme 
* Çok üşüme
* Sık hastalanma, bağışıklık sisteminin zayıflaması
* Konsantrasyon düşüklüğü
* Unutkanlık, uykusuzluk 
* Ağız kenarlarında yaralar 
* Depresyon, uyku hali 
* Pika sendromu yaşama (Yenilebilir olmayan toprak, kum, saç, kahve  veya benzeri bir maddenin yenilmesi ne ilişkili bir davranışsal bozukluktur)

 

Sebepleri Nelerdir ?

1 Demir, B12  vitamini ve folik asit açısından yetersiz beslenme 
2 Aşırı adet kanaması 
3 Anti inflamatuar ilaçlar, aspirin ve antikoagülan ilaçlar gibi kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
4 Hamilelik 
5 Alyuvarların yani kırmızı kan hücrelerinin olgunlaşmasındaki bozukluklar(örneyin demir eksikliği, akdeniz anemisi, kurşun zehirlenmesi, vitamin  B12 eksikliği, folat eksikliği )
6 Alyuvar yapım bozukluğu ( kemik iliğinin yeterince çalışmaması örn: aplastik anemi) veya iliğin çalışmasını sağlayan eritropoetin maddesinin yetersizliği ( örn: kronik böbrek yetmezliği, hipotroidi, romatizmal hastalıklar)
7 Alyuvarların zamanından önce yıkılması veya yok edilmesi (örn: alyuvar zarında bozukluk veya içindeki maddelerde eksiklikler, hemoglobin yapısında bozukluklar, dalağın fazla çalışması gibi )
8 Kan kayıpları (kanamalar)

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?
 
Anemide tedavi sebebe yöneliktir. Sebep demir eksikliği ise demirden zengin gıdaların tüketimi ve demir preparatlarının kullanımıdır. Bu gıdaların başında kırmızı et, kurubaklagiller, kuru meyveler örneğin kuru üzüm, kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez gelir. C vitamini demir emilimini artırır. Günlük alınması önerilen demir miktarı erkeklerde 8mg, kadınlarda 18mg dır. Kırmızı etle birlikte yoğurt,ayran tüketmemek gerekir. Çünkü süt ürünlerindeki kalsiyum demir emilimini azaltır.
Folik asit ve B12 eksikliğinde yine diyete meyve ve meyve suları, yeşil yapraklı sebzeler, zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, et süt ürünleri eklenmesi ve gerekli hallerde doktorun ilaç olarak takviye folik asit ve B12  preperatları vermesi gerekir. Diğer anemilerde tedavi sebebe yöneliktir.