HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

WISC-R testi nedir?

Wisc-R, 6- 16 yaşları arasındaki bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan, bireysel zeka testidir. Özel Konya Farabi Hastanesi Psikolog Evrim Ünel, testin süresi ortalama 1- 1.30 saat sürdüğünü söyledi.

 

Neden Wisc-R Zekâ Testini Tercih Edeyim ?

 

Wisc-r zeka testi ülkemizde kullanılan yetenek ve zeka testleri arasında geçerlik ve güvenirliği en yüksek olanıdır. Alt testlerinde değişik yetenek alanlarından örnekler bulunması, yorum ve puanlama kriterlerinin netliği, sonuçlarının açık, anlaşılır ve tatmin edici olması bu zeka testinin daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır.Wisc-r zekayı çeşitli boyutlardan oluşan bir genel yetenek olarak kabul etmektedir. Wisc-r zeka testinde her alt test farklı bir yeteneği ölçebilmek amacıyla geliştirilmiştir. Bütün alt testlerde kendini gösteren bir genel zekanın varlığı kabul edildiği için alt testler arasında anlamlı ilişkiler bulunması beklenmektedir. Alt testlerden alınan standart puanlar arasındaki belirgin sapmalar klinik veri niteliği taşır ve deneyimli bir wisc-r uygulayıcısı öğrenme güçlüğü, disleksi gibi olası problem alanlarını tespit edebilir.Üstün yetenekli çocuklara yönelik akademik çalışmalar yürüten tüm kurumlar ve okullar Wisc-r zeka testi sonuçlarına göre değerlendirme yapmaktadırlar. Wisc-r zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip edebilme imkanına sahip olarak gerekli eğitim desteğini erken yaşlarda verme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Zekâ Testine Hangi Durumlarda Başvurmalıyım?

Çocuk okulda, evde veya başka ortamlarda uyum ve davranış problemi yaşıyorsa, okul başarısında farklılık gösteriyorsa, dersi takip etmede güçlük çekiyorsa, arkadaşları ile uyumsuzluk yaşıyorsa, sosyal becerilerinde sınırlılık yaşıyorsa, dil ve gelişim alanında farklılık varsa, dikkat sorunu yaşıyorsa, öğretmeninden veya psikiyatri hekiminden talep gelirse testi yaptırmalısınız. Çünkü bu sorunlar zeka geriliğinin belirtisi olduğu gibi Üstün Zeka belirtisi gibi bir çok başka durumun belirtisi de olabilir. Çocuğun ihtiyacına ve kapasitesine uygun yerde eğitim alması çok önemlidir.

Bu test sadece gerekli eğitimlerini tamamlamış ve uygulayıcı sertifikası almaya hak kazanmış kişiler tarafından uygulanan bir testtir.