HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Ambulansla Geldiği Hastaneden Yürüyerek Çıktı

Evde temizlik yapmak için çıktığı merdivende dengesini kaybederek yere düşen ve omuriliği hasar gören 47 yaşındaki Semiha Ekinci Özel Konya Farabi Hastanesinde gördüğü 6 haftalık fizik tedaviden sonra yeniden ayağa kalktı.

 

Tedaviyi gerçekleştiren Farabi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Osman Tüfekci, Semiha hanımda düşme nedeniyle omuriliğinde büyük çapta hasar oluştuğunu söyledi.

 

Uzm.Dr. Tüfekci, “Semiha hanım hastanemize başka merkezden geldi.  Ameliyat sonrası hastamız rehabilitasyon’a aldık. Rehabilitasyona başlamadan önce sağ elini ve sağ ayağı hiç kullanılamaz haldeydi. Sol tarafı biraz iyiydi. Bu sebeple oturamıyor yürüyemiyor fonksiyonlarının çoğu özeliklerini kaybetmişti. Yaklaşık 6 haftalık iyileştirme programını bitirdik. Hastamız umudunu kaybetmeden gayretle çalıştı. Çalışmalar sonucu ellerini kollarını kullanmaya başladı. Tek bastonla yürüyüp adım attı. Hastamız yürümez halden tekrar yürümesi, eski sağlığına kavuşması beni  ve ekibimizi çok mutlu etti. Omurilik hasarlarından sonra hasarın derecesi ne olursa olsun tüm hastalara fizik tedavi önerdiklerini kaydeden Uzm.Dr. Tüfekci, rehabilitasyon hastalarımızı yeniden hayata kazandırabiliyor. Omurilikte iyileşmeyecek olan hasarlarda bile mutlaka fizik tedavi uygulamaları yapılmadır” diye konuştu.  

 

 

Ambulansla Geldiğim Hastaneden Yürüyerek Çıkıyorum

 

Yaşadıklarını anlatan 47 yaşındaki Semiha Ekici,” Mübarek ramazan ayına sayılı günler kala evimde temizlik yapmaya karar verdim. Temizlik yaparken oda içinde bulunan merdivene çıkarken ayağımın kayması sonucu dengemi kaybederek yere düştüm. Merdivenin üzerime düşmesiyle kısa süre bayılmışım. Kendime geldiğimde yüce rabbime dua ettim oğlum yada eşim eve gelsin diye yerden kalkamaz haldeydim. Komşularımdan yardım istemek için bağırdım ama komşularım temizlik yapıyor diye aldırmamışlar. Balkon kapısı ve mutfağın penceresi açık olması nedeniyle bağırmaya devam ettim. Yan tafradaki apartmanda bulunan komşularım sesimi duymuş. Eşimin telefon numarasına bularak eşimi ve beni telefonla aramışlar. Telefonumdan yanıt gelmeyince eve gelmişler durumum kötü olduğu için kapıyı açamadım. Bu olayları yaşanırken küçük oğlum tesadüf eve gelmiş. Kapıyı açıp girdiğinde beni bu halde görünce ilk olarak ambulansı aramış. Ambulansı beklerken eşimde eve geldi. Oğlum ve eşim bana çok iyi moral verdiler. Ambulanstaki görevliler beni 5 kattan beni sedye ile aşağıya indirip en yakın sağlık kuruluşuna getirmişler. Gittiğim sağlık kuruluşunda birkaç gün yoğun bakımda kaldım. Yoğun bakımda yatarken cansız yumurtaya can veren mevlam, ayaklarıma can ver. Tek sebebim sensin çocuklarıma ve eşime beni bağışla diye dua ettim. Eşim çocuklarım bana çok moral verdiler yoğun bakımda yatarken anne üzülme sen ayağa kalkacaksın dediler. Ziyarete geldiklerinde anne yattığın için ayakların hareketsiz durumda biraz olsun dinlesin diye benim ayaklarımı indirip kaldırıyorlardı. Yaptıkları hareketler sonucu bana bilmeyerek iyilik yapmışlar, hareketlerin bana çok faydası olmuş.

 

Yoğun bakımdan yatarken komşumuzdan Osman Tüfekci hocamızın numarasını aldık. Komşumuz hocamızın yaptığı tedavi sonucu sağlığına kavuşmuş. Hocamızı arayıp durumumuzu izah ettik, vakit kaybetmeden ambulansla Farabi Hastanesine geldik. Büyük uğraşlar sonucunda buradan yürüyerek gitmenin mutluğunu yaşıyorum. Hayata yeniden tutundum. Bu süreçte hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen hastane personeline ve Osman hocama çok teşekkür ediyorum” dedi.