HIZLI
ERİŞİM

TIKLA KONUŞ

Randevu almak için Tıkla Konuş servisimizden faydalanabilirsiniz.

WEB RANDEVU

Web’den beklemeden randevu almak için buraya tıklayınız.

LABORATUVAR RADYOLOJİ SONUÇ

Laboratuvar sonuçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doktorunuza bu alandan ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

FARABİ'Yİ GEZİN

Sanal turumuzla hastanemizi gezmek için tıklayınız.

Haber Detay

   Medya

 

    / Medya / Haberler / Haber Detay
Haber Detay

Soğuk Havalar Kalp Krizine Davetiye Çıkarıyor

Kış mevsiminin gelmesiyle hava sıcaklığının hissedilir derecede düşmesi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Özel Konya Farabi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Hızır Okuyan, kış mevsiminin çocuklar, ileri yaş grubu, kalp hastalıkları, kalp ve dolaşım sitemini etkileyebilir dedi.

 

“Koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği toplumda yaygın olması ve ölümcül olabilen ciddi durumdur” diyen Uzm.Dr. Okuyan ”Kalp hastalıkları ayrıca hayat kalitesini düşürmekte ve belirgin şikayetlere yol açmaktadır. Soğuk havalarda vazokonstrüksiyon denilen damarlarda büzüşme olmakta bu ise kan basıncında yükselmeye yol açmaktadır. Bu nedenle kalbin daha fazla çalışması ve soğuk nedeni ile kalp damarlarının büzüşmesiyle göğüs ağrısının artması ve kalp krizi meydana gelir. Hava sıcaklığında azalma kanın viskosite denilen kıvamında artışa bu da pıhtılaşmaya yatkınlığı arttırmaktadır. Hem damarlarda büzüşme hem kan kıvamında artış her ikisi beraber göğüs ağrısını ve kalp krizini tetiklediğini” belirtti.

 

Yine kış mevsiminde yaz mevsiminde görülen fazla olan sebze meyve tüketimi azalmakta buna karşın yüksek kalorili yiyecek tüketimi arttığını ifade eden Uzm.Dr. Okuyan şunları kaydetti:
“Hareketlilik azalmakta, özellikle sağlıklı yaşam için yapılan egzersiz azalmakta ve bunlar neticesinde tansiyon, koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi birçok hastalığa yol açan fazla kiloluluk- şişmanlık (obezite) artmaktadır. Yine havaların soğuması ile viral hastalıklar artmaktadır. Bu virüsler kalp kası ve zarı iltihaplarına yol açmakta ve hatta kalp damarlarında ateroskleroz denilen damar sertliğine neden olmaktadır. Kış mevsiminde hava kirliliği ve yine soğuğun da tetiklemesi ile astım atakları ve KOAH alevlenmeleri ve bunların ileri aşamalarında zatüre denilen akciğer iltihapları meydana gelmektedir. Bu hastalıklarla birlikte kan oksijen düzeyi azalmakta, akciğer tansiyonu yükselmekte ve bunlar da kalbi yorarak kalp yetersizliğine, ritim bozukluklarına ve göğüs ağrısına yol açmaktadır.  Bu nedenlerle mutlaka soğuktan korunulmalıdır.  

 

Ayrıca yediklerimizin sağlığa uygun olmasına dikkat etmeli yüksek kalorili yiyeceklerden ve hareketsizlikten mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Astım- KOAH hastaları şikayetleri başlar başlamaz en kısa sürede mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına ya da takipli oldukları hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Grip ve nezle hastalıklarında kullanılan damar büzücü ilaçlar hipertansiyon, koroner arter hastalığı veya kalp yetmezliği olan hastalarda  kaçınılmalıdır. Grip şikayetleri ile doktora başvuran hastalar özellikle hipertansiyon hastası iseler bunu doktorlarına belirtmelidirler.” 

 

Farabi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Hızır Okuyan, risk altındaki kişiler mutlaka Eylül Ekim aylarında grip aşısı yaptırmalıdır ve soğuktan korunmalıdır dedi. Uzm.Dr. Okuyan,” Kalp damar, hipertansiyon, kalp yetmezliği, koah-astım , şeker hastalığı, böbrek yetmezliği olan hastalar, 65 yaş üstü kişiler, bakım evi veya huzur evinde kalanlar ve çalışanlar, bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalar, talasemi, orak hücreli anemi gibi hemoglobinopati hastaları” mutlaka grip aşısı yaptırmalıdır diye konuştu.